I samarbete med

Timrås bevakning presenteras av
Ett nytt avsnitt av Sillynews finns ute!
//
Skaffa Hockeynews PLUS – nu med Swish!
✔ 3 månader gratis med koden NEDSLÄPP. Skaffa månadskort här.
✔ Årskort för halva priset (449,50 kr) med koden CHALLEVSJUNLAND. Skaffa årskort här.
Sillynews denna vecka, med Andreas Hanson och Carl Juborg, diskuterar de senaste nyförvärven in i SHL.
Örebro löser luckan med Wojciech Stachowiak och Linköping fick in Samu Tuomaala – vad kan man förvänta sig av de två spelarna?
Rögles kontraktssituation efter de senaste nyheterna diskuteras också.
Det blir även en uppdatering kring alla lag i SHL som fortfarande letar spelare.
Timrås backjakt. Färjestad, Frölunda, Växjö och Brynäs letar också spelare.
HV71:s tuffa situation diskuteras särskilt. Man söker nu både en back och en center, men kan tvingas tänka om. Samtidigt försöker man få laget att lyfta, men har nu en på papperet väldigt tunn centersida.
Sillynews presenteras av Oddset från Svenska Spel Sport & Casino, huvudsponsor på Hockeynews
Lyssna på avsnittet i spelaren nedan, eller sök på Power Rank i valfri poddspelare, till exempel Spotify eller på Youtube.
Kommentarer
Ämnen i artikeln
Skriven av
Andreas har arbetat som sportjournalist och följt svensk hockey på nära håll i över 20 år. Han har varit en del av Hockeynews sedan augusti 2024.
Innan dess var han profilerad hockeyskribent på Länstidningen i Södertälje men har även arbetat för Gefle Dagblad och Arbetarbladet, TT, Hockeypuls och Gotlands Tidningar.
Han har bevakat SHL, Hockeyallsvenskan, NHL, VM och JVM och har under flera år även hörts som kommentator i TV4 på matcher från Hockeyallsvenskan samt SHL och SDHL.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminnen: ”VM-guldet 1992. Arto Blomsten satte 5–2 i tom kasse i finalen mot Finland. Jag var sex år, satt klistrad framför tv:n och blev helt fast. Men även Brynäs SM-guld 1999, Tre Kronors OS-guld 2006 och Södertäljes avancemang till Elitserien 2007 är ögonblick som format mig".

