Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)
PODD: Han blir en av ligans bäst betalda

100 procent silly – det är Sillynews, Hockeynews podd som fokuserar helt på övergångar, rykten och klubbarnas lagbyggen.
Denna vecka bland annat om Djurgårdens lagbygge, oron över värvningasarbetet och att ett av nyförvärven blir en av ligans bäst betalda.
MP & Hanson har fått tusentals lyssnare varje vecka. Nyligen stöpte vi om podden, som en del av Hockeynews satsning på silly season. Gensvaret var stort, med lyssnarrekord direkt. Med namnet Sillynews signalerar vi att det hundra procent sillysnack i varje avsnitt.
Denna vecka pratar Mattias Persson och Andreas Hanson bland annat om Djurgårdens lagbygge, som ser ut att behålla en rejäl stomme av spelare som tog upp lage från Hockeyallsvenskan.
Rätt eller fel? Duon tycker i alla fall till.
– Jag hade trott att de skulle göra mer, säger Andreas Hanson.
– Man blir lite oroad, säger Mattas Persson.
Någon oro finns dock inte över målvakten Magnus Hellberg som värvats hem från Nordamerika, och i podden diskuteras hur högt bland SHL:s målvakter som duon rankar honom.
Dessutom avslöjas att Djurgården gjort Hellberg till en av ligans bäst betalda spelare.
Ur innehållet i veckans avsnitt av Sillynews:
01.30: Därför lyckas LaDue i Rögle
06.45: Det hade kunnat vara värre för Malmö
10.00: Troliga ersättaren för Thomson
13.00: Faktorerna bakom Victor Söderströms beslut
18.00: Luleåryktet ersätter i Brynäs?
25.00: Timråbacken testar vägen till NHL
26.00: Där borde Albin Lundin spela i Löven
29.00: SSK:s nordamerikanska nyförvärv
32.00: AIK:s innovativa drag
34.00: Det talar för Blomstrand-succé
39.00: Målvaktens monsterkontrakt
44.00: Oron över Djurgårdens lag
49.00: Nya importer – flipp eller flopp?
Sillynews är podden från Hockeynews med 100 procent fokus på silly season. Mattias Persson och Andreas Hanson pratar om övergångar, rykten och lagbyggen i SHL och Hockeyallsvenskan. Nytt ordinarie avsnitt kommer ut varje vecka och finns på alla stora poddplattformar, till exempel Spotify. Podden finns även på Youtube.