I samarbete med

Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
Efter sju säsonger i Hockeyettan lämnar Emil Lindblom Sverige för ett nytt äventyr. Forwarden har skrivit på för franska Meudon och blir den fjärde svensken i klubben.
//
Skaffa Hockeynews PLUS – nu med Swish!
✔ 3 månader gratis med koden NEDSLÄPP. Skaffa månadskort här.
✔ Årskort för halva priset (449,50 kr) med koden CHALLEVSJUNLAND. Skaffa årskort här.
Emil Lindblom har varit en framträdande figur i Hockeyettan sedan 2021. Under denna tid har han etablerat sig som en av ligans mest effektiva offensiva spelare, med imponerande statistik säsong efter säsong. Trots sitt framgångsrika spel i tredjedivisionen valde han tidigare att inte ta steget upp till HockeyAllsvenskan, då de ekonomiska villkoren inte motsvarade hans förväntningar.
Nu tar forwarden ett nytt steg i karriären genom att flytta till Frankrike. Meudon, som spelar i den franska andraligan, presenterar Lindblom som en spelare som passar perfekt in i klubbens offensiva profil. Huvudtränaren Kévin Arrault uttrycker sitt förtroende för Lindblom och menar att han har de kvaliteter som krävs för att integreras fullt ut i lagkulturen.
Lindblom blir den fjärde svensken som ansluter till Meudon inför kommande säsong. Han får sällskap av Johan Lindholm, Axel Abrahamsson och Albin Torstensson – två av dem kommer även från Sundsvall Hockey, där Lindblom tillbringade de senaste två åren.
Statistiken talar för sig själv. Under säsongen 2022/23 noterade Lindblom 57 poäng på 34 matcher för Kalix och vann poängligan i Hockeyettan. Efter återkomsten till Sundsvall har han fortsatt att leverera på högt nivå med 95 poäng på 94 matcher under de senaste två säsongerna. Totalt har han skapat 241 poäng på 243 matcher i Hockeyettan, vilket gör honom till en av ligans mest framgångsrika spelare genom tiderna.
Efter sju säsonger i Hockeyettan lämnar Emil Lindblom Sverige för ett nytt äventyr. Forwarden har skrivit på för franska Meudon och blir den fjärde svensken i klubben.
Emil Lindblom har varit en av Hockeyettans mest produktiva offensiva spelare sedan 2021. Under denna period har han etablerat sig som en pålitlig poängproducent, men har aldrig gjort språnget till HockeyAllsvenskan trots flera erbjudanden. I en tidigare intervju med hockeysverige.se förklarade han sitt val: "Det har varit några kontraktsförslag, men inte något som riktigt lockat. Inte att lämna för 12-15 000 kronor i månaden."
Nu tar karriären en ny vändning. Den 27-årige forwarden lämnar Sundsvall Hockey efter två år och ansluter till Meudon i den franska andraligan. Huvudtränaren Kévin Arrault uttrycker sitt förtroende för värvningen: "Emil är en högerforward som kan bidra med fart, intensitet och en riktig närvaro i det offensiva spelet. Han har de kvaliteter som krävs för att integreras i vår identitet."
Lindblom blir inte ensam om att flytta från Sverige till Frankrike. Han ansluter tre tidigare lagkamrater från Sundsvall – Johan Lindholm, Axel Abrahamsson och Albin Torstensson – som redan spelar i Meudon.
Statistiken talar för sig själv. Under säsongen 2022/23 spelade Lindblom för Kalix och dominerade poängligan med 57 poäng på 34 matcher. Efter återkomsten till Sundsvall har han fortsatt leverera på högt nivå med 95 poäng på 94 matcher under de senaste två säsongerna. Totalt har han stått för imponerande 241 poäng på 243 matcher i Hockeyettan. Tidigare i karriären har han även gjort sju allsvenska framträdanden med AIK.