HockeyNews
PLUS

Poängforwarden lämnade Leksand när stjärnan anslöt – värvas nu av Grönborg

Ludvig Thunman/Bildbyrån
Ludvig Thunman/Bildbyrån
ANNONS

Carter Camper öste in poäng för Leksand, men lämnade i vintras.
Nu står det klart att han kommer ha Rikard Grönborg som tränare nästa säsong.
Det efter att han värvats av Tappara under tisdagen.

Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden

Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.

Under sina två första säsonger i Leksand gjorde Carter Camper totalt 94 poäng på 96 matcher och var en stor succé. Under sitt tredje år minskade produktionen och efter 27 poäng på 41 matcher stod det klart att han lämnade klubben för spel i Schweiz med Zug, samma klubb som Leksand då precis hämtat tillbaka Peter Cehlarik ifrån.

I Zug blev det fem poäng på åtta matcher för Camper, men något nytt kontrakt med den schweiziska klubben blev det inte. Nu har den 34-årige jänkaren däremot gjort klart med en klubb för kommande säsong.

ANNONS

Under tisdagen presenterades han nämligen av Rikard Grönborgs Tappara i den finska ligan, där han skrivit på ett kontrakt över den kommande säsongen.

– Mina förväntningar på kommande säsong är framförallt att jag vill vinna, jag har spelat många slutspelsmatcher nu utan att bli mästare. Individuellt vill jag bidra offensivt och göra allt jag kan utanför isen för att vi ska vinna igen, säger han i en video på klubbens hemsida.

I Tappara, som vann mästerskapet i våras, blir Camper lagkamrat med bland annat Nick Halloran som var med och spelade upp Modo till SHL.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
19 september 2026 · Hockey Allsvenskan
MoraMora
0-4
LeksandLeksand
Perioder: 0-1, 0-2, 0-1
18 september 2026 · Hockey Allsvenskan
LeksandLeksand
2-1
SödertäljeSödertälje
Perioder: 2-0, 0-0, 0-1
ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2