De senaste dagarna har varit lyckade för Alexander Wennberg i Seattletröjan. I torsdags stod han för en assist mot Detroit, något han ett par dagar senare följde upp med ett mål och en assist mot Detroit.
Och så under natten till måndag svensk tid skrev han in sig i målprotokollet igen när han halvvägs in i andra perioden styrde in ett skott från Vince Dunn för 1–1. Wennbergs mål var alltså Seattles första i matchen som skulle komma att bjuda på tre mål för förra årets nykomling i NHL.
Efter att Colorado återtagit ledningen kort efter Wennbergs mål kvitterade Brandon Tanev med bara två och en halv minut kvar att spela av tredje perioden för att ta matchen till förlängning.
Väl i förlängningen var det Seattle som drog det längsta strået när Yanni Gourde hittade rätt vid den första stolpen i ett friläge.
För Colorados del innebar Gourdes mål att man nu förlorat tre matcher i rad.
– Jag gillade inte hur vi spelade idag heller. Visst kan man säga ”det var i alla fall bättre än att släppa in sju mål”, men det hade jag hoppats att det skulle vara. Det var en tuff match energimässigt från vår sida, det såg ut som att vi var mentalt slutkörda. Jag tycker heller inte att våra toppspelare gjorde någon bra match alls, säger Coloradotränaren Jared Bednar
Colorado Avalanche–Seattle Kraken 2–3 (1–0, 1–1, 0–1, 0–1) efter förlängning
Mål, COL: Nathan MacKinnon, Denis Malgin
Mål, SEA: Alexander Wennberg, Brandon Tanev, Yanni Gourde
Skott: 23–35 (6–7, 10–11, 7–16, 0–1)

