HockeyNews
PLUS

PANEL: De riskerar att kvala i HA och SHL

panel
Foto: Bildbyrån

Publicerad: Idag 06:18

FacebookXWhatsApp

Försäsongen är igång och vi går mot premiär i SHL samt Hockeyallsvenskan.

Nu kommer Hockeynews panel med Mattias Ek, Mattias Persson och Andreas Hanson med sitt tips kring vilka lag som får kvala sig kvar - i både SHL och Hockeyallsvenskan.

ANNONS

Mattias Ek, reporter och krönikör

Vilka lag kommer att kvala från SHL - och varför?

– En av de läskigare frågorna inför varje säsong... Men om vi till att börja med utgår ifrån skrivbordsprodukten så är Leksands trupp aningen tunn. Dessvärre genomgår klubben också en stor ekonomisk utmaning och bör få svårt att ersätta eventuella skadade spelare. Det gör den tråd Leksand balanserar på ännu tunnare. Därför tror jag att det är det ena av de två kvallagen.

– Det andra laget riskerar att bli LHC om det inte blir en rejäl förändring till det bättre med Mikael "Musse" Håkanson som färsk huvudtränare. Tolfteplaceringen i våras var en grov missräkning sett till spelarmaterialet. Det gäller att få ordning på spelet, på kemin mellan spelarna och samtidigt parera med trycket utifrån och de förväntningar som har byggts upp när det har värvats in individuellt skickliga spelare. Men här behövs en stark kärna av ledande spelare som hjälper tränarstaben att få ordning på LHC.

ANNONS

Vilka lag kommer att kvala från Hockeyallsvenskan - och varför?

– Vimmerby var nykomling förra säsongen och hamnade i kval. Det slutade lyckligt den gången. Det gäller nu att ha lärt sig av det man upplevde i Hockeyallsvenskan och omsätta det till något bättre. Tveksam till att det går. Och Almtuna har på grund av en ruskigt svag ekonomi en kämpig resa framför sig. Spelartruppen blir klar sent och för nygamle huvudcoachen Marcus Ragnarsson blir det verkligen till att kavla upp och få ut maximalt av varenda spelare. Det är han och klubben säkerligen väldigt medveten om.

Andreas Hanson, reporter och krönikör

Vilka lag kommer att kvala från SHL - och varför?

– Örebro och Malmö. Jag har velat väldigt mycket i tankarna över detta och det beror ju på att det är så väldigt lite som skiljer lagen åt i SHL, och båda de här lagen har gjort saker under sommaren som mycket väl kan göra dem till succélag istället. Örebro har förstärkt och Malmö likaså. Men det finns också faktorer som gör att jag placerar dem här. Örebros centersida är jag inte övertygad om, och håller målvakterna ett år till? Målvaktssidan är ett frågetecken i Malmö också, och bredden på truppen i båda de lagen. Med i leken om bottenplaceringarna har jag också främst Timrå och Leksand. Timrå har dock både målvakter och spets nog, även om de inte ersatt vad de tappat fullt ut. Leksingarna kan man hitta många argument för att de hamnar i botten, men jag vill tro att revanschsuget kommer ta dem före två lag. Djurgården som nykomling löper också en risk men där tror jag det finns så mycket erfarenhet och nu även skicklighet som gör att det räcker. Så jag landar i att Örebro och Malmö får kvala.

ANNONS

Vilka lag kommer att kvala från Hockeyallsvenskan - och varför?

– Östersund och Almtuna. Östersund var inte särskilt bra ifjol och jag ser inte att nyförvärven gjort dem bättre. Ett lag med väldigt lite spets som tagit in en hel del unga spelare med väldigt lite HA-erfarenhet. Det är ett stort steg framåt de måste ta för att lyfta ÖIK och spelare har inte blivit bättre där de senaste åren, snarare tvärtom. Det ser väldigt tunt ut och jag tror de kommer sist vilket känns lite sorgligt. Jag hade hoppats att ÖIK skulle göra mer avtryck i HA och utmana lite mer. Almtuna kommer också få det kämpigt, dock kommer de vara underdogs i varje match och kan verkligen spela på det. Jag ser dock att hungern kan vara större hos övriga lag som Vimmerby och Troja, där det är mer medvind i föreningarna. Almtuna har kämpat tappert länge och väl, men nu kan det vara punkten när det inte håller längre.

Mattias Persson, reporter och krönikör

Vilka lag kommer att kvala från SHL – och varför?

– Jag tror att Timrå och Leksand hamnar där. Timrås lagbygge är helt och hållet anpassat för Jokinens spelfilosofi och de roller som utlovades när han styrde. Nu är han borta och in kommer Tommy Samuelsson i vad som känns som ett ettårigt avslutningsprojekt innan pension. Frågan är hur hungern och energin verkligen är. Jag tror inte alls på det.

– Leksand har en av de svagare backsidorna jag sett i SHL på länge och har dessutom dragit ner spelarbudgeten med runt 15 miljoner. Det gör att man av förklarliga skäl får svårt att mäta sig – och det kommer att märkas över tid.

Vilka lag kommer att kvala från Hockeyallsvenskan - och varför?

– Jag tror att Östersund och Vimmerby hamnar där. Östersunds lagbygge känns ospetsigt och intetsägande, det är svårt att se vad som ska bära dem när det börjar blåsa. Vimmerby har inte musklerna för att på allvar vara i HA – bredden är för svag och det kommer att kosta i det långa loppet.

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS