Almtuna, som kommer från fyra raka segrar, fick se sin svit bruten mot Östersund. Hemmalaget gjorde matchens första mål i mitten av den första perioden under ett powerplay.
– Vi växter efter deras powerplay och vi fick energi av vårt, säger målskytten Sebastian Fakt.
Östersund utökade sedan ledningen innan Almtuna reducerade till 2–1. Matchens sista mål kom i slutsekunderna av Kimi Koivisto, som gjorde sitt tionde för säsongen.
– Det var lite stress när de fick lite tryck, det blev inte riktigt som vi ville ha det. Men vi tog tre poäng och det är det enda som gäller nu, säger Alexander Anderberg till Cmore efter segern.
Han fortsätter:
– De är luriga att möta, de är snabba i omställningarna, så det är lite lurigt. Det är svårspelat med det är skönt med vinst.
Med kvällens vinst ligger Östersund nu på 56 poäng och Tingsryd (som ligger på trettonde plats) har 52, med en mindre spelad match.
Östersund – Almtuna: 3–1 (1–0, 0–0, 2–1)
Mål, ÖST: Sebastian Fakt, Emil Forslund, Kimi Koivisto
Mål, AIS: Valdemar Johansson
Skott: 32–28 (4–10, 13–11, 15–7)
Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)