HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Örebros lagbygge 26/27 – luckan som är kvar

örebro
Foto: Bildbyrån
ANNONS

Örebro har på två dagar presenterat två nyförvärv.

Hockeynews Andreas Hanson tar nu en titt på lagbygget – där mycket är klart.

► Den stora luckan som är kvar
► Uppgradering – och tydligare hierarki
► Dåligt bevarad hemlighet
► Förändringen som kittlar – men varför?

ANNONS

Truppen 26/27

Målvakter

M1: Filip Larsson (27/28)
M2: Jonas Arntzen (28/29)

Kommentar: Jhonas Enroth har lämnat efter sex fina år och ersätts av Filip Larsson, som inte lyckades rädda Leksand kvar. Enroth har varit bra och väldigt stabil, men utan att ta något ifrån honom känns det som en uppgradering med den tio år yngre Larsson, som hade fina siffror under den korta tid han kom in i slutet av grundserien – då han ledde bottenlaget Leksand till fyra vinster på sju starter, och både räddningsprocent och underliggande statistik under den korta tiden var väldigt positiv. Jonas Arntzen tog ett steg tillbaka jämfört med 24/25 och på förhand känns det som att Larsson är förstemålvakt, och att det kan bli en tydligare hierarki hos Örebros målvakter jämfört med tidigare. Men det kanske också kan vara bra för Arntzen också – det finns en bra målvakt i honom och nu sänks nog förväntningarna en del på honom när allt strålkastarljus sätts på Larsson. 

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Ämnen i artikeln

Skriven av

Andreas har arbetat som sportjournalist sedan 2006, främst som hockeyreporter på Länstidningen i Södertälje men har även varit på Gefle Dagblad/Arbetarbladet, TT och Hockeypuls.se, för vilka han bevakade hockey-VM i Danmark 2018.

Han har även bevakat NHL och JVM i Buffalo samt kommenterat SHL, Hockeyallsvenskan och SDHL för TV4.

Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.

Största hockeyminne: ”Arto Blomstens 5–2 i tom kasse i VM-finalen 1992. Jag var 6 år och blev helt fast i hockeyn. Sen finns det många stora ögonblick – OS 2006 var otroligt häftigt, men också att få uppleva VM-guldet 2018 på så nära håll, samt favoritlaget St Louis Blues Stanley cup 2019"

Läs också

ANNONS