Tommy Boustedt har jobbat på förbundet i totalt 19 år och idag kom alltså beskedet att han slutar på sin post, efter en turbulent tid sedan det kom fram att det finns en polisanmälan mot en före detta anställd på förbundet för sexuellt ofredande. Kort efter att polisanmälan blev känd fick, efter 24 års tjänst, informationsansvarige Anders Feltenmark lämna sin roll på grund av arbetsbrist, enligt förbundet.
Kring onsdag lunch kommenterade förbundets ordförande Anders Larsson det faktum att man nu valt att gå skilda vägar med Tommy Boustedt.
– Det här är ett beslut som har vuxit fram i den dialog som jag som ordförande har fört med Tommy. Vi har ju väldigt mycket som är positivt i svensk hockey, men tyvärr har vi ett år bakom oss där förbundet och vårt kansli har hamnat i rubriker som har flyttat fokuset från den här positiva verksamheten. Det här har påverkat oss både internt och externt och när jag och Tommy har suttit ner har vi kommit fram till att den bästa vägen fram är att Tommy lämnar till hösten, säger Anders Larsson.
Kommer Tommy Boustedt jobba kvar på förbundet fram till hösten?
– Så är planen. Sedan är det ju väldigt speciella tider nu och på grund av coronasituationen blir det inget vanligt jobb för Tommy, men han kommer vara kvar, säger Anders Larsson.

Anders Larsson. Foto: Bildbyrån
Han berättar att han nu kommer att sätta sig och intervjua alla anställda på förbundet och höra vad de tycker är bra och mindre bra för att bilda sig en helhetsbild.
– Det kommer sedan leda fram till kravprofilen för den framtida generalsekreteraren.
LÄS MER: Hopp om ekonomisk lättnad – licenskravet ska ses över
LÄS MER: Tommy Boustedt slutar på förbundet
En stor del av uppståndelsen kring förbundet den senaste tiden har handlat om på vilka grunder som informationsassistent Anders Feltenmark fick lämna sitt jobb för några veckor sedan. Bland annat har ett upprop för att bringa klarhet i detta gjorts, där en rad stora svenska hockeyprofiler har höjt rösten för Anders Feltenmarks räkning.
– Att Anders lämnar har ingenting med någon polisanmälan att göra. Det har spekulerats om det och jag vill slå fast att så inte är fallet. Det andra jag vill poängtera är att Anders lämnande föregicks av en central förhandling med Unionen och sedan träffades det en överenskommelse där parterna är överens hur man ska gå vidare, säger Anders Larsson.
Vad är det egentligen som har gått snett i allt det här?
– Det kan jag inte riktigt svara på just nu. Därför känns det så otroligt viktigt att jag nu ska sätta mig ner med var och en av medarbetarna där alla får ge sin bild.
Gillade du artikeln? Värd en kaffe - för en månads läsning? Swisha till 123 529 7163.


