HockeyNews
PLUS
ANNONS

Presenteras av

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Omarks svar om Luleå: "Jag älskar hockey"

Omark
Foto: Bildbyrån.

Publicerad: 13 november 2025

FacebookXWhatsApp

Linus Omark har lämnat Lugano.

Snart ska han göra comeback i moderklubben Övertorneå i Hockeytrean. Frågan är om karriären fortsätter efter det?

– Jag står i valet och kvalet, säger han till TV4.

ANNONS

Linus Omark kommer inte att återvända till Lugano. Istället väntar en comeback i Hockeytrean med Övertorneå tillsammans med rutinerade Johan Harju.

– Det är för att ge tillbaka till Övertorneå där vi fått vår fostran. Passar bra, varken han eller jag har någon klubb, i en intervju med TV4.

Kring hur tankegångarna går nu efter att det inte blir en fortsättning i Lugano:

– Det är svårt. Jag hade bestämt mig för att sluta i Luleå sen älskar jag hockey. Det gick för bra för mig Lugano nästan. Jag står i valet och kvalet. Vi får se var det leder.

ANNONS

Vid frågan om en comeback i Luleå:

– Luleå är alltid mitt lag och kommer alltid vara det men jag har stängt den dörren.

Kring ifall han står fast vid att dörren är stängd säger han bara:

– Jag älskar hockey.

Luleå har haft en tuff start på säsongen. Veteranen anser att en analys är svårt att göra men säger i TV4 att han tror på en vändning.

– Svårt att säga. Nu på slutet har det varit tunn trupp. Mycket avstängningar. Det som varit har varit. Det är en bred trupp nu och det kommer lyfta i tabellen

ANNONS

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS