HockeyNews
PLUS

Omark hoppas på finländsk stjärnglans i sin schweiziska klubb

(23496) Linus Omark/Luleå
Fredrik Karlsson/Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS
Linus Omark är tillbaka i storsatsande Genève-Servette.
Och han hoppas få sällskap inom kort av den finländska stjärnan Teemu Hartikainen.
ANNONS

Efter en bländande säsong i Luleå och SHL där Linus Omark satte ett nytt klubbrekord med 58 poäng (21 + 37) på 52 SHL-matcher är den snillrike forwarden tillbaka i Schweiz. Omark har skrivit på ett nytt tvåårskontrakt och efter två förlorade finaler i rad, med Genève och Luleå, är siktet inställt på en första ligatitel i karriären.

Omark, som fyllde 35 år i februari, ser inget slut på sitt hockeyspelande ännu. Men åren går och kroppen förändras.

– Jag inser att jag måste ändra mig och att jag inte längre är samma spelare som i början av min karriär. Men jag vill ändå fortsätta att förbättra mig. Med åren tror jag att jag kommer att bli smartare på isen. Annars är det små detaljer. Förra säsongen jobbade jag till exempel mycket med defensiven med Luleås tränare. Jag lärde mig mycket av honom, även när jag var 35. Ett bevis på att det är möjligt, säger Omark till Blick.

ANNONS

LÄS MERLeksand nära överenskommelse med NHL-klubben – lånar Heineman en tid

Enligt schweiziska uppgifter uppvaktas den finländske VM- och OS-guldmedaljören Teemu Hartikainen av Genève-Servette, som redan har utländska stjärnor som Omark, Valtteri Filppula, Henrik Tömmernes, Sami Vatanen och Danniel Winnik i laget.

– Det jag kan berätta är att han är en av mina närmaste vänner. På isen känner vi varandra väldigt väl och vi litar på varandra. I Oklahoma City i AHL, Edmonton i NHL och (Salavat Julajev) Ufa i Ryssland har vi skapat en fantastisk kemi. Jag hoppas att han kommer för att förstärka oss i Genève, säger Omark, som har spelat nio säsonger ihop med Teemu Hartikainen.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Skriven av

Mattias Ek är reporter och krönikör för Hockeynews

Mattias var tidigare reporter och krönikör på Expressen mellan 1998 och 2017, först i Malmö sedan i Stockholm från 2001.

Har varit utsänd på tre OS, World Cup, 19 hockey-VM och en väldig massa slutspel och kval. Gick på Journalisthögskolan i Göteborg och började sedan karriären på Kvällsposten.

Bor i Stockholm och har Hovet och Globen som närmaste hemmaplan.

Största hockeyminne Satt i en perfekt vinkel på pressläktaren i Turin 2006 då Nicklas Lidström sköt OS-guldet till Tre Kronor på pass från Foppa och Sudden.

Läs också

ANNONS