Hellberg kommer att inleda i målet då rivalmötet med CSKA Moskva drar igång på torsdag kväll i Moskva.
OS- och VM-meriterade Magnus Hellberg har vunnit sju av de nio matcher som han har startat i slutspelet och med 1,64 insläppta mål per match ligger han trea i målvaktsligan. Räddningsprocenten ligger på 92,5.
Tre Kronor-kollegan Lars Johansson har ännu inte fått kliva in i KHL-slutspelet. Rysslands förstemålvakt i landslaget, Ilja Sorokin, har startat samtliga nio matcher för CSKA och har vunnit åtta av dem. Eftersom Sorokin bara har släppt in nio mål och är 95-procentig finns det få skäl att byta keeper…
För SKA St Petersburg-backen David Rundblad har säsongen utvecklats åt helt rätt håll. I höstas förhandlade klubben om Rundblads kontrakt så att det blev ett tvåvägskontrakt och därmed lite billigare om han inte skulle ta en plats i storklubben.
Men delvis på grund av skador har han fått chansen och som han har tagit den.
Med sina fyra mål i KHL-slutspelet är den förra Skellefteåstjärnan bästa målskytt bland backarna. Inte nog med det.
De fyra mål som han har gjort har dessutom varit matchavgörande. Det är redan ett rekord.
I den andra semifinalen i KHL slutspelet ställs Avangard Omsk mot Salavat Julajev.
Stanley Cup-vinnaren Viktor Stålberg fick en del rubriker för en tuff tackling i kvartsfinalen mot Barys Astana. Hans erfarenhet och starka skridskoåkning blir en tillgång för Avangard som inleder ”hemma” i Balasjicha utanför Moskva där man den här säsongen spelar i väntan på att hemmaarenan i Omsk ska bli iordningställd efter en omfattande renovering av säkerhetsskäl.
Linus Omark var framme i KHL-semifinal 2015/2016 med Salavat Julajev och nu har Ufa-klubben en bra chans att nå final. Omark är den forward som har fått mest istid i KHL-slutspelet (22:26) och med sina plus tio på elva matcher ligger han trea i den statistiken efter kedjekamraterna Teemu Hartikainen och Joonas Kemppainen.
Fakta/Så här ser poängtoppen ut för svenskarna i KHL-slutspelet
11 poäng
Linus Omark, f, Salavat Julajev, 11 matcher, 3 mål + 8 assist, +10, 4 utvisningsminuter
9 poäng
Patrik Zackrisson, f, Dynamo Moskva, 11 matcher, 3 mål + 6 assist, +0, 2 utvisningsminuter
6 poäng
David Rundblad, b, SKA St Petersburg, 11 matcher, 4 mål + 2 assist, +2, 4 utvisningsminuter
Staffan Kronwall, b, Lokomotiv Jaroslavl, 6 matcher, 3 mål + 3 assist, +2, 2 utvisningsminuter
5 poäng
André Petersson, f, Barys Astana, 8 matcher, 3 mål + 2 assist, +3, 18 utvisningsminuter
Philip Holm, b, Torpedo Nizjny Novgorod, 7 matcher, 1 mål + 4 assist, +0, 6 utvisningsminuter
4 poäng
Robert Rosén, f, Sotji, 6 matcher, 2 mål + 2 assist, +0, 0 utvisningsminuter
3 poäng
John Norman, f, Jokerit, 6 matcher, 2 mål + 1 assist, +5, 2 utvisningsminuter
Viktor Stålberg, f, Avangard Omsk, 7 matcher, 1 mål + 2 assist, +2, 4 utvisningsminuter
2 poäng
Anton Lander, f, Ak Bars Kazan, 4 matcher, 1 mål + 1 assist, -6, 2 utvisningsminuter
Patrik Hersley, b, SKA St Petersburg, 7 matcher, 0 mål + 2 assist, -3, 4 utvisningsminuter
Viktor Svedberg, b, Barys Astana, 12 matcher, 0 mål + 2 assist, -3, 36 utvisningsminuter
***
Även i Schweiz är man framme i semifinal i slutspelet och har följande matcher: Bern-Biel och Zug-Lausanne.
I Bern finns de svenska backarna Adam Almquist och Calle Andersson. I Dan Tangnes-coachade Zug finns svenska forwardsduon Dennis Everberg och Carl Klingberg, och i Lausanne är den förre Linköpingsbacken Jonas Junland ensam svensk.
Semifinalspelet inleds på tisdagskvällen. I Zug är det frågetecken för skadade Everberg medan Klingberg, som har haft skadebekymmer, ska vara redo för den första matchen.
Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)