Första derbyt för Djurgården slutade lyckligt för den 25-årige backen Edvin Hammarlund från Tyresö/Hanviken. Det tidigare derbyt mot AIK den 2 november såg han från läktaren som Hockeyettan-spelare. I Avicii arena var han en av Djurgårdsspelarna som var med och bärgade en 5–2-seger inför 13 097 åskådare i en kokande arena.
Som HockeyNews.se har rapporterat har Djurgårdens och Hammarlunds mål varit att komma överens om ett kontrakt säsongen ut och nu är det spikat.
– Det känns väldigt kul att välkomna Edvin fullt ut. Vi känner att han kommit in väldigt bra i laget och i vårt sätt att spela, säger Djurgårdens sportchef K-G Stoppel till klubbens hemsida.
LÄS MER: Djurgården kan lita på Galajda – bästa reserven i Hockeyallsvenskan
Men Djurgården inte bara ”snor” spelare från Tyresö/Hanviken. Från och med nu och under resten av säsongen kan backen Ludvig Hedström, 21, spela för Hockeyettanklubben eftersom han och forwarden Fredrik Schlyter från Tyresö/Hanviken namnges vilket gör att de kan flytta mellan klubbarna.
Hedström och Schlyter spelar för Tyresö/Hanviken på onsdagskvällen då Allettan drar igång med hemmamatch mot Väsby.
– I och med det här skapar vi en ytterligare bredd i truppen inför säsongens andra halva. Det här ger också de båda spelarna en bra möjlighet att få stor speltid i Allettan, säger Stoppel.
Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)