HockeyNews
PLUS

Odisciplinerat Modo föll mot AIK: "För dåligt"

Artikelbild
ANNONS

Modo föll med 6-2 på Hovet borta mot AIK och missade första chansen till att avgöra serien.

Det var en match som präglades av utvisningar. Något som hamnade i fokus efteråt.

Vi ska skylla oss själva för att vi inte jobbade tillräckligt hårt idag, säger Fredrik Andersson till media efter matchen.

ANNONS

Efter matchen poängterade Modos huvudtränare Fredrik Andersson problemen med att matchen blev orytmisk på grund av alla boxplay och var besviken på sitt lags disciplin.

Det är svårt. Matchen blir orytmisk när vi är så odisciplinerade. Man är lite besviken också på att nivån var lite låg i dag. Det är tufft att vara domare på Hovet. Nu säger jag inte att det var en massa felaktiga utvisningar, absolut inte, säger han och fortsätter:

Vi ska skylla oss själva för att vi inte jobbade tillräckligt hårt idag och drog på oss många utvisningar i form av slashingar och trippings. Vi går inte tillräckligt in i närkamperna med kroppen. Det går igenom huvudet främst. Vi måste tillbaka till det spel vi hade i match ett, två och tre.

Måns Carlsson höll med sin huvudtränare om att disciplinen inte var bra nog.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Ämnen i artikeln

Läs också

ANNONS