HockeyNews
PLUS

Nyförvärven som stack ut i LHC och Rögle

LHC OCH RBK
Foto: Bildbyrån/Niclas Jönsson

Publicerad: Idag 12:19

FacebookXWhatsApp
ANNONS

HALMSTAD. Rögle körde över Linköping med 5–1 i Halmstad Arena.

Hockeynews Mattias Persson var på plats och satte betyg på lagens nyförvärv.

✓ Kommer bli en stjärna i vinter
✓ Får underkänt
✓ ”Precis vad Rögle saknat”
✓ Så skötte sig stjärnan i debuten

Betygsskala:
★ = Underkänd
★★ = Godkänd
★★★ = Bra
★★★★ = Mycket bra
★★★★★ = För bra för ligan

Rögles nyförvärv:

Mark Friedman ★★★★
Kommentar: Kom in med pondus direkt och markerade mot Bernhardt efter att han fått sig en smäll genom att skicka upp klubban i ansiktet på LHC-backen. Spelar som en sheriff men visade också att han har mer i sig vad gäller spelet med puck. Väldigt passningssäker. En klar uppgradering jämfört med Jesper Pettersson och det är svårt att se att han inte blir en nyckelback i ligan.

Karson Kuhlman ★★★
Kommentar: Snabb och rivig, alltid på språng. Var nära att trycka in 2–1 i powerplay, men träffade utsidan av nätet. Grym framför kassen och i sarghörnen där han drar på sig bevakning och öppnar ytor för andra. En jobbig spelartyp för motståndarna. Hör dessutom att han är en uppskattad karaktär i omklädningsrummet.

ANNONS

Fredrik Olofsson ★★
Kommentar: Hade inte sin bästa match i går, men blixtrade till då och då. Stabil center som gör mycket rätt i det tysta och stark i tekningscirkeln. Rögle kommer få stor nytta av honom under säsongen, inget snack.

Paul LaDue ★★★★
Kommentar: Nästan felfri i sitt spel. Gav ett tryggt intryck bakåt och fyllde på framåt med ett vackert avslut i bortre. Jag har alltid gillat LaDue och han är precis den stabilitet Rögle behövt – och en spelare som höjer nivån på hela backbesättningen.

Linköpings nyförvärv:

ANNONS