HockeyNews
PLUS

Nyckeln bakom BIF:s succé: "Surgubbar”

Femtefemman

Publicerad: Idag 09:59

FacebookXWhatsApp

Brynäs har, redan med tolv omgångar kvar att spela av SHL-säsongen, tangerade rekordet för antalet inspelade poäng av en nykomling. En succé som tycks kunna tillskrivas lagets många ”surgubbar”.

– Det är många som är tjurskallar därute, säger den tidigare Brynäs-spelaren Mattias ”Kolan” Karlsson i podcasten Femtefemman, som görs i samarbete med Betsson.

ANNONS

(samarbete med Betsson)

Inför säsongen lockade nykomlingarna Brynäs visserligen hem ett antal välmeriterade hemvändare, men få hade väl kunnat ana att laget skulle parkera högst upp i SHL-tabellen efter 40 spelade omgångar, hela nio poäng före tvåan Färjestad. Lagets 83 poäng hittills är dessutom, redan nu, en tangering av Leksands rekord från säsongen 2013/14 för antal inspelade poäng av en nykomling.

ANNONS

När podcasten Femtefemman, som görs i samarbete med Betsson, tar ett grepp om Gävlelagets succésäsong så pekas det dels på den enorma träff klubben har fått på mindre välkända nyförvärv så som Charles-Edouard D’Astous, Bobby Trivigno och Ludwig Persson, men även på inställningen hos lagets rutinerade rävar. En betydande faktor som även lagledningen själva gärna belyser.

– Jag pratade med ”Masken” (Anders Carlsson, assisterande tränare i Brynäs reds. anm.) på telefon i förra veckan efter att han skickade ett sms. Vi har ju fått några påminnelser kring våra uttalanden om Brynäs inför säsongen. Så han skickade ett sms i stil med ”Det var inte så rätt det här”, ungefär, säger den tidigare Brynäs-backen Mattias ”Kolan” Karlsson i podden och skrattar innan han fortsätter:

ANNONS

– Då pratade vi litegrann om laget och han sa att de att har så jäkla många surgubbar som vill tävla och jag tror att det är det som har drivit en där gruppen långt. Det är många som är tjurskallar därute. Johan Larsson, jag tror (Jacob) Silfverberg är likadan, (Anton) Rödin. De gillar att tävla.

Mycket tack vare detta tycks det inte finnas någon större oro över att laget ska slå sig till ro och vara nöjda när det väl börjar vankas slutspel senare i vår. Det tror ”Kolan” nämligen inte att de ledande hemvändarna kommer att tillåta överhuvudtaget.

ANNONS

– Om vi pratar om risken att bli lite nöjd när du kommer till ett slutspel… De här har ju varit med och vunnit. De flesta av de här vann ju med Brynäs 2012, så många av de här killarna har ju varit med om det här. Samma när de förlorade finalen 2017. De är säkert sugna på en resa till och att gå långt i ett slutspel, säger han.

En annan, visserligen lite mindre rutinerad, hemvändare som också nämns i samtalet är backen Victor Söderström. 23-åringen kom in i laget sent under försäsongen, men har sedan successivt vuxit ut till en av ligans allra mest sevärda offensiva backar. Något som inte gått Karlsson förbi och efter att ett klipp på Söderström från lördagens hemmamöte med Örebro blivit viralt saknar han nästan ord för att beskriva Brynäs-stjärnan.

– Såg ni klippet på Victor Söderström? Herregud. Han är lite för bra, säger ”Kolan”.

Allt på Hockeynews PLUS för bara 69kr. Skaffa PLUS. Säg upp när du vill.

ERBJUDANDE med Hockeynews: 3 mån/halva priset på TV4 PLAY SPORT TOTAL (säg upp när du vill)

Ämnen i artikeln

ANNONS