HockeyNews

Arrangörens besked – VM med Ryssland kan stoppas

Simon Hastegård/Bildbyrån
Simon Hastegård/Bildbyrån
ANNONS

Allt fler länder säger nej till att möta Ryssland i VM 2027.

Nu har frågan nått den tyska regeringen som har spenderat flera dagar med att diskutera beslutet.

Men beskedet efter diskussioner väcker nya frågetecken kring mästerskapet.

– Det skulle inte vara praktiskt möjligt, säger den tyska regeringens talesperson Stefan Kornelius till Bild.

PlusSista chansen

2 månader gratis på Hockeynews PLUS

Få Hockeynews helt gratis i 2 månader!. Ingen bindningstid.

Ett hockey-VM med ryskt deltagande ser allt svårare ut att genomföra. Efter flera länders besked om att bojkotta matcher mot Ryssland har frågan nu lett till intensiva diskussioner i Tyskland.

Länder som Sverige, Finland, Lettland, Tjeckien, Norge och Danmark har meddelat att de inte tänker möta Ryssland i VM 2027. Flera sponsorer har dessutom dragit sig ur.

ANNONS

Enligt den tyska dagstidningen Bild har det tyska olympiska idrottsförbundet hållit intensiva samtal med Internationella ishockeyförbundets president Franz Reindl. Slutsatsen uppges vara att ett mästerskap med ryskt deltagande vore ”praktiskt taget omöjligt” att genomföra ur både sportsligt och ekonomiskt perspektiv.

Den tyska regeringens talesperson Stefan Kornelius beskriver också situationen som svår.

– Det skulle inte vara praktiskt möjligt, säger han till Bild.

Samtidigt hoppas den tyska regeringen fortfarande kunna hitta en lösning som gör att mästerskapet kan genomföras som planerat.

– Vårt mål måste vara att hålla turneringen som planerat. Därför vill vi nu utforska alternativ genom dialog för att säkerställa att turneringen fortfarande kan äga rum, säger Kornelius.

Det har tidigare rapporterats att Tyskland överväger att lämna tillbaka värdskapet för turneringen. Även frågan om ryska spelares möjligheter att få visum till landet är olöst.

– Situationen är inte normal så länge Ryssland är i krig i Ukraina, säger Martin Giese, talesperson för det tyska inrikesministeriet.

Hockey-VM är planerat att spelas i Tyskland mellan den 13 och 30 maj 2027.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
TV4 Play

Halva priset på TV4 Play Sport Total

Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.

Annons

Ta del av erbjudandet
ANNONS