Patrik Karlkvist är redan borta resten av säsongen efter en skada han ådrog sig som kräver operation.
Nu kommer nästa skadesmäll för Oskarshamn som kommer att behöva kvala för sin överlevnad i SHL.
Viktor Lodin fick en smäll mot axeln i helgens möte mot Färjestad och kommer inte att spela imorgon mot Timrå. Han kan dessutom komma att missa kvalet, rapporterar Barometern.
Ska undersökas
– Det är en överkroppsskada, men vi ska undersöka honom och jag kan inte kommentera något mer än så just nu. Jag kanske vet mer längre fram i veckan, allting är oklart just nu förutom att det är en smäll, säger Oskarshamns lagläkare Sadegh Dolatabadi till Barometern.
Hon meddelar även att Lodin kommer att röntgas.
Lodin har noterats för 31 poäng på 40 matcher denna säsongen.
Glädjande nyheter
Nicklas Burström och Oscar Engsund är däremot redo för spel efter att ha klivit av i torsdags.
– Jag hade ont i magen som fan och spydde när jag gick av. Sedan har det varit lugnt sedan dess. Jag fick bo kvar en natt i Malmö och ta en hyrbil hem. Det är nog första gången jag missar en match på grund av sjukdom, säger han till tidningen.
Imorgon väntar Timrå på bortaplan för Oskarshamn som har 14 raka förluster.

