HockeyNews
PLUS

Ny målsuccé för Strömwall – lindrade coachens sorg

Bildbyrån
Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Malte Strömwall visade upp sitt målskytte och sin fina skridskoåkning när Tre Kronor vann Channel One Cup i Moskva.

I KHL fortsätter han att vara glödhet och blev matchvinnare för sitt klubblag Sotji direkt i omstarten.

Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden

Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.

Förbundskapten Johan Garpenlöv plockade med Sotji-forwarden Malte Strömwall i Channel One Cup. Ett val som han kunde vara nöjd med.


Strömwall, som inför turneringen i Moskva, hade gjort 27 poäng varav tolv mål för sitt KHL-lag Sotji, gjorde mål både mot Ryssland och Tjeckien, vilket hjälpte Tre Kronor till en sällsynt slutseger i Channel One Cup.

ANNONS


På onsdagskvällen var Malte Strömwall tillbaka i hetluften i KHL där han sedan ett bra tag tillbaka är kedjekamrat med den förra Växjöstjärnan Robert Rosén.


ANNONS

När Sotji vann över Dinamo Minsk med 5-2 fixade Strömwall både det matchvinnande 3-0-målet och det avslutande 5-2.


LÄS MER: Strömwall firade Tre Kronor-platsen med två mål – glödhet i KHL

ANNONS


Han är nu uppe på 29 poäng (14 mål, 15 assist) på 37 matcher och ligger åtta i KHL:s poängliga. Med sina 14 mål är Strömwall även åtta i skytteligan. Han är bästa svenska målskytt i KHL den här säsongen.


ANNONS

Matchen var extra laddad för Sotjis vitryske huvudcoach Alexander Andrijevskij, 51. Han var tillbaka i sin uppväxtstad där han lärde känna den nyss bortgångne vitryska före detta NHL-forwarden Vladimir Tsyplakov. De var lagkamrater i Dinamo Minsk i slutet av 1980-talet.



– Hur jag minns Vladimir Tsyplakov? Du förstår, det viktigaste är att han var en bra person. Han anlände till Minsk 1987 och gick in i omklädningsrummet med ett leende. Det är symboliskt att vi sedan tränade i Gorkijparken (i Minsk). Hans karriär i Minsk började och han tillbringade också den sista tiden där. Han var en bra man, min vän, säger Andrijevskij känslosamt till HK Sotjis hemsida efter 5-2-segern med Sotji i Minsk.


– Jag vill tacka laget och tränarstaben eftersom de senaste tre dagarna har varit väldigt svåra för mig. Jag flög från Sotji och laget tränade utan mig. Jag respekterar dem för vad de har stått ut med, men jag tror att de också förstod att det här matchen skulle vara svår för mig och därför gjorde alla sitt bästa.


Både Andrijevskij och Tsyplakov var med i OS i Salt Lake City 2002 när Vitryssland skrällvann mot Tre Kronor i kvartsfinalen.

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
TV4 Play

Halva priset på TV4 Play Sport Total

Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.

Annons

Ta del av erbjudandet
ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2