HockeyNews
PLUS

SHL-centern nätade – Tre Kronors svit intakt

Bildbyrån
Bildbyrån
ANNONS

Tre Kronor har gått som tåget i gruppspelet hittills och i den fjärde gruppspelsmatchen blev det återigen seger.

Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden

Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.

10.20 i den första perioden spräckte Marcus Johansson Sveriges nolla. Målet var hans tredje mål i turneringen.

– En snygg felträff som gick in, så det är bara att tacka och ta emot, sa målskytten till Viaplay.

Kazakstan var inte chanslösa, men pucken ville inte in i mål.

– Det känns bra, det tog lite tid för oss att komma in. De har en bra målvakt som är skicklig. Men jag tycker att vi hade ett par lägen till för att göra ett par kassar, sa Johansson.

ANNONS

15.08 i den andra perioden gjorde Linus Johansson 2-0 i numerärt underläge efter att Marcus Sörensen utvisats. Johansson, till vardags i Färjestad, har tillsammans med Joakim Nygård leverat ett fint boxplay-spel i SHL under säsongen.

Fabian Zetterlund ökade på Tre Kronors ledning i början av den tredje perioden. Kort därefter reducerade Kazakstan via Adil Beketayev.

Kazakstan försökte sig på en forcering men lyckades inte och Tre Kronor kunde ta hem sin fjärde raka seger.

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
TV4 Play

Halva priset på TV4 Play Sport Total

Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.

Annons

Ta del av erbjudandet
ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2