Nästa stortalang på väg in i DIF-truppen

Djurgården satsade på att ha 16 forwards – inklusive juniorerna Victor Eklund, 18, och Anton Frondell, 18 – och det blev en nyckelfaktor i SHL-avancemanget.
Lagom till comebacken i SHL öppnas dörren för stortalangen Viggo Björck, 17.
Den här artikeln är exklusiv för dig med PLUS
Tack vare en stor spelartrupp som innehöll 16 forwards blev Djurgården slagkraftigt och inte känsligt för skador och sjukdomar under den nyligen avslutade säsongen i Hockeyallsvenskan.
Greppet planerar Djurgården ta med sig upp till SHL.
– Vi har tänkt att ha en bred trupp. I det kommer det att innefatta att det kommer att vara en del unga spelare. Vi har även två stycken som är juniorer fortfarande. Det kommer garanterat att vara med fler, både under försäsongen och i säsong också, säger Djurgårdstränaren Robert Kimby till Hockeynews.
Både Victor Eklund, 18, och Anton Frondell, 18, är juniorer kommande säsong. Frondell, som är född 2007, räknas som junior i ytterligare två säsonger.
"En bra modell för oss"
– Vi går in i det här med målsättningen att vi ska ha en bred trupp för att kunna hantera skador, avstängningar och allt vad det nu innebär. Vi tycker att det var en bra modell för oss.
Underifrån kommer poängsprutan Viggo Björck, 17, som är född 2008. Och han kommer att ges chansen att ta en plats i A-laget likt Anton Frondell fick förra säsongen.
Viggo Björck får chansen
– Rent logiskt, han vinner poängligan i J20 och slår rekordet. Det är klart att han kommer få sin chans. Sedan när den kommer och hur tidigt det är, men han har varit iväg på (U18) VM och kanske ska beta av och komma ifatt i skolan också. Vi resonerar likadant som med juniorer vi hade ifjol också. Han kommer inte att träna med oss, inte någon av de som går i plugget, under skolperioden. Och så tar vi det därifrån sedan.
Det innebär att Eklund och Frondell har några veckor med skolarbete parallellt med fysträningen.
– Det är likadant med Anton. Han har knappt hunnit gå i skolan i år så han har säkert en del att ta igen, säger Kimby.
I slutet av juni (27–28) väntar NHL-draften i Los Angeles för Victor Eklund och Anton Frondell.
Hektisk sommar för Eklund och Frondell
– Sedan blir sommaren i år lite som den blev för Linus (Eriksson) förra året. Den kommer att bli hattig för Victor och Anton. De kommer att vara över (i Nordamerika) en del. Det är samma sak där. Det gäller att bli bra på att anpassa sig. Det gäller för dem att klara av att sköta sin träning även om de reser väldigt mycket, säger huvudtränaren Robert Kimby.
NHL-klubbarna som draftar Eklund och Frondell kan ha vissa sommarplaner för dem, vilket även påverkar Djurgårdens förberedelser inför comebacken i SHL.
– Det gäller för oss också att kunna lägga en bra plan i det. Och sedan vara så redo som möjligt när augusti kommer. Det är inte så lätt för de som går igenom det som de ska gå igenom och sedan finnas där och ha tålamod i det. Statistiskt är det så att de behöver lite extra tid på sig när säsongen drar igång sen. Då är det ännu viktigare att ha en bred trupp, säger Robert Kimby.