Mora skulle vara millimeter från en drömstart i matchen, när Kalle Miketinac serverade just Sundberg till ett öppet mål, men där 24-åringen la pucken i stolpen. Niklas Heinerö skulle även han få ett fint läge framför mål men där 31-åringen fick felträff på pucken. Annars följde en period där Mora fortsatte skapa de flesta chanserna, där man även vann skotten med 10-4.
– Jag tycker vi har en bättre start än senaste iallafall, det får vi ta med oss. Vi har sagt att vi får nöjda med att spela en jämn tight hockey här. Det kommer inte vara några enkla matcher utan det kommer se ut såhär, sen finns det såklart mer att hämta. Jag tycker vi kan få mer puckar på mål och lite mer trafik och tryck där, det är lite för bekvämt tycker jag, säger Södertäljes Viktor Liljegren till C More efter den första perioden.
Den andra perioden följde den första perioden i spelet, där Mora förde matchen medans Södertälje stack emellan med chanser mot Moramålet. Ett fortsatt stort skottövertag för hemmalaget, men perioden förblev mållös, och vi hade en helt öppen match inför den tredje perioden i Smidjegrav Arena i Mora.
Åtta minuter in i den tredje perioden skulle Mora få två fina lägen att ta ledningen, där poängkungen Johan Persson först lämnades helt fri i slottet, men prickade stolpen. I samma anfall fick lagkaptenen Daniel Ljunggren även han ett farligt läge, men fortsatt ingen puck i nät för hemmalaget. Men med 6.26 kvar av perioden skulle Mora få sitt ledningsmål i matchen, och det genom Axel Sundberg. Forwarden avlossade ett skott från högerkanten, som via plexiglaset och sen ryggen på Tolopilo kunde få pucken i nät till hemmalagets stor glädje.
Efter målet så tryckte Södertälje på för en kvittering, men man kom aldrig riktigt nära där Mora försvarade sig riktigt bra. Och med 31 sekunder kvar kunde samma Sundberg punktera matchen med att sätta 2-0 i öppen kasse, efter att Södertälje plockat ut målvakten. Detta innebär även att Mora nu leder matchserien med 2-0 inför de två bortamatcherna mot Södertälje.
– Jag tycker vi vinner matchen genom att va tålmodig, tycker de stressar upp sig medans vi håller oss kyliga och det vinner vi på idag, säger tvåmålsskytten Sundberg till C More.
Det var även en missnöjd Södertäljetränare i Magnus Bogren efter matchen, som krävde mer av sitt lag idag:
– Jag är mest förbannad, jag är jävligt irriterad. Det är ett jävla skitmål de får men vi har lägen. Jag tycker inte vi tar kampen idag, vi har 0-0 inne men det är för många som inte är där idag, vi måste upp i nivå så är det bara, säger han till C More.
Mora IK – Södertälje SK 2–0 (0–0, 0–0, 2–0)
Målskytt MIK: Axel Sundberg x2

