
Modo lämnade Stockholm i ett chartrat plan från Arlanda natten till lördagen.
– Det är klart att det är besviket. Men det är en ny match på söndag, säger Modos sportchef Henrik Gradin efter 3–2-snytingen på övertid på Hovet.
Modo vände 0–1 från den första perioden till 2–1 i den tredje perioden och var i SHL fram till mindre än två minuter kvar av den tredje perioden. Då menade Modocoachen Mattias Karlin att hans spelare räknade fel och tappade bort Linus Klasen som prickade in 2–2 bakom Kristers Gudlevskis.
– Det får stå för honom. Det är som det är. Jag tycker att vi kan inte släppa Klasen i de lägena. Han är för skicklig för det. Nu vart det så och de kvitterade. Så är det, säger Henrik Gradin.
Modo har tappat 3–1-ledningen i matcher mot Djurgården och står inför en avgörande match sju.
– Ja, vad känner jag egentligen? Det är vinna eller försvinna för bägge. Det lag som klarar av att ha huvudena på rätt plats är det lag som kommer att vinna den här matchserien. Häftigt ska det bli. Kokande Övik, så det ska bli kul, säger Gradin och låter så optimistisk och övertygade som det går i det pressade läget.
LÄS MER: Garpenlöv om Djurgårdens SHL-chans, Krügers status – och Modos press
Hur är det att uppleva de här matcherna från sidan?
– Hemskt. Jobbigt. Värdelöst. Kasst. Typ så.
Modo har ett gäng dystra minnen av avgörande matcher på hemmaplan.
SM-finalen 1999 mot Brynäs, Leksand match sju i SHL-kvalet 2016 och den allsvenska semifinalen mot Björklöven 2022.
– Perfekt trend att bryta. Det kan inte bli bättre än så. Vi visar att den här gruppen kommer att vara stark. Den kommer att vara grymt stark på söndag.
Modo har förlorat två raka finalmatcher. Har Djurgården greppet om det här nu?
– Nej. Nej, det tycker jag inte. Det är klart att ser man det för två matcher sedan så hade vi 3–1 i matcher. Nu har vi förlorat två raka, men vi har fortfarande hemmaplansfördel och det kommer att vara ett kokande Övik på söndag. Hanterar vi det på rätt sätt kommer det här att gå bra.
LÄS MER: Ek: Smått osannolikt – Modos darr fortsätter och Djurgården har chansen
Går det taktiskt att göra något till det bättre?
– Första perioden är vi inte bra idag. Då är Djurgården bättre än oss och kör över oss faktiskt. Men sedan tycker jag att vi kontrollerar andra och tredje fullständigt. Det vi inte vinner på är att vi gör för lite mål till det vi skapar. Det är där jag tycker det avgörs, säger Henrik Gradin.
Kommer du att prata med gruppen om något speciellt?
– Det vet jag inte. Det är så nära inpå. Vi är inställda på att vinna det är på sju (matcher). Det gäller bara att vi surar idag och är besvikna och sedan måste vi med ny energi imorgon, säger Henrik Gradin.
