I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

ANNONS: Här är sommarens schema för JRM SummerCamp
ANNONS
Brynäs briljerade i powerplay – men Modos nyförvärv fick sista ordet när matchen vände.
– De var bättre än oss på allt, säger Mattias Norlinder i Brynäs.
ANNONS
Brynäs briljerade med två snygga powerplay-mål signerade Jakob Silfverberg och Johan Larsson, med Nicklas Bäckström med i förarbetet.
Men Modo kom tillbaka på en period – och vann efter straffläggning.
Där var det nyförvärven som klev fram – Adam Werner spikade igen, både Kyle Topping och Linus Andersson gjorde mål.
– De var bättre än oss på allt. Tredje är extremt dåligt av oss. De kommer in för lätt i försvarszon, tyckte Brynäsbacken Mattias Norlinder, ifjol i Modo, i Expressens sändning.
– Ju längre matchen går så växer vi in i den. Gör en helt okej andra och tredje period. Tyckte vi hade rätt bra försvarsspel, tajtade till i mitten där de försökte hitta in, sade Linus Andersson.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
Skriven av
Andreas har arbetat som sportjournalist och följt svensk hockey på nära håll i över 20 år. Han har varit en del av Hockeynews sedan augusti 2024.
Innan dess var han profilerad hockeyskribent på Länstidningen i Södertälje men har även arbetat för Gefle Dagblad och Arbetarbladet, TT, Hockeypuls och Gotlands Tidningar.
Han har bevakat SHL, Hockeyallsvenskan, NHL, VM och JVM och har under flera år även hörts som kommentator i TV4 på matcher från Hockeyallsvenskan samt SHL och SDHL.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminnen: ”VM-guldet 1992. Arto Blomsten satte 5–2 i tom kasse i finalen mot Finland. Jag var sex år, satt klistrad framför tv:n och blev helt fast. Men även Brynäs SM-guld 1999, Tre Kronors OS-guld 2006 och Södertäljes avancemang till Elitserien 2007 är ögonblick som format mig".
