JVM presenteras av Coolbet – alla odds på JVM hittar ni hos Coolbet
Om Juniorkronorna ska få flytta från Victoria till Vancouver för att vara med när medaljerna ska delas ut så krävs det segern mot Schweiz i kväll.
Matchen startar 22.00 svensk tid.
I årets upplaga av Schweiz JVM-trupp är det två spelare som tillvardags spenderar sin tid i Sverige – Malmöforwarden Sandro Schmid och Modos lagkapten Nicolas Müller.
– Jag spelade juniorhockey i Basel och kände att jag behövde en ny utmaning, säger Schmid.
För att ta sig till Sverige fick han hjälp av – sin moster.
– Hon bor i Malmö och frågade om jag kunde få träna med klubben och det blev en tryout. Jag hade tänkt stanna i en säsong men är inne på mitt tredje år och trivs verkligen bra och det var därför jag stannade, säger Schmid.
I gruppspelet har man bevisat att man kan störa de bästa lagen i turneringen.
– Vi har gjort ett bra mästerskap. Vi spelade bra mot Tjeckien men förlorade tyvärr på övertid. Mot Kanada och Ryssland var det tuffa matcher och vi kunde ha tagit poäng mot Kanada, Vi hade kunnat ta fler poäng överlag, säger Schmid.
I powerplay får han dessutom istid och hoppas att det ska lossna rejält mot Juniorkronorna nu.
– I kedjan så ska vi försöka vara mer offensiv i den här matchen. Där finns det saker att förbättra i mitt eget spel. I powerplay är jag med i andra enheten och har en roll för att ta skott. Jag är ingen playmaker men jag litar på mitt skott där, säger han.
Tredjelänken i lagets toppkedja med lagkaptenen Nando Eggenberger och skyttekungen Philipp Kurashev är Modos lagkapten Nicolas Müller.
– Vi har haft bra kemi tillsammans. Vi spelar bra och har bra powerplay men nu kommer vi möta Sverige och då måste vi spetsa till allt ännu mer, säger Müller.
Et styrka i laget är att flera spelare redan var med förra året i Buffalo.
– Vi hade ett ungt lag förra året när jag var med men nu är vi många som blivit ett år äldre, bättre och starkare och kan spela mot väldigt bra lag, säger Müller.
Hur man ska lägga upp matchplanen mot Sverige vill han inte avslöja.’
– Jag har inte sett så mycket av Sverige i turneringen men de har säkert ett bra lag. Deras defensiv är rankad bäst i hela turneringen, säger Müller.

