Nybro Vikings är i ekonomisk kris. Ändå presenterar laget nyförvärv – och skickar iväg en spelare på lån.
Klubben skriver att man "genomför en förändring i truppen som garanterar sportslig förstärkning samtidigt som föreningen håller sig strikt inom fastställd spelarbudget".
ANNONS
Vikings har kommit överens med Hockeyettan-klubben Hudiksvalls HC om ett säsongslån för den unge forwarden Viggo Nordström. Lånet gäller resten av säsongen och Nordström ansluter till sin nya klubb omedelbart.
Sportchef Mikael Aaro förklarar resonemanget bakom utlåningen.
– Detta är en lösning som jag anser gynna Viggos utveckling. I dagsläget har Viggo haft svårt att få den kontinuerliga speltiden i den konkurrens som råder. Flytten till Hudiksvall ger honom möjlighet att ta en större roll och spela viktiga matcher i Hockeyettan och dess slutspel. Vi kommer att följa Viggo och hans prestationer i Hudiksvall, säger sportchef Mikael Aaro.
I samband med Nordströms utlåning frigörs pengar i spelarbudgeten. Dessa används nu för att värva Hannes Hellberg från Almtuna, som tidigare under tisdagen lämnade klubben.
ANNONS
– När vi lånar ut Viggo skapar det ett utrymme både numerärt och ekonomiskt i min budget och då väljer vi signa Hannes Hellberg som går skilda vägar med Almtuna IS. Hannes Hellberg är en skicklig spelare som är duktig på att skapa offensiv zontid och en stor fördel är att han är bekant med vår miljö. Han känner till stora delar av vårt tränarteam, flera spelare från föregående säsong och kommer att kunna kliva in och bidra med energi redan imorgon mot Björklöven. Fredagens match mot Almtuna IS kommer Hannes inte spela då det är en del av överenskommelsen mellan föreningarna, säger Aaro.
Hellberg förväntas vara klar för onsdagens hemmamatch mot serieledande Björklöven. Däremot kommer han inte att spela fredagens match mot sitt gamla lag Almtuna enligt överenskommelsen mellan klubbarna.
För ekonomiskt krisdrabbade Nybro är det viktigt att värvningen sker inom den fastställda budgeten, något som Aaro betonar är uppfyllt.
Hellberg har gjort tio poäng på 27 matcher den här säsongen. Nordström står på 0+1 på 26 matcher men gjorde förra säsongen 49 poäng på 37 matcher för Piteå i Hockeyettan.