HockeyNews
PLUS

Melin om DIF:s målvaktsdrag: "Upp till dem"

Marcus Gidlöf Roger Melin
Foto: Henrik Sjöberg och Bildbyrån

Publicerad: 15 april 2025

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Inför finalen mot AIK har Djurgården lånat in den stora och talangfulle målvakten Marcus Gidlöf från Leksand.

AIK-tränaren Roger Melin skruvar lite på sig. Sedan ger han sin syn på systemet med dubbelregistreringar av målvakter.

Tack vare en överenskommelse mellan Djurgården och Leksand kan SHL-jagande Djurgården låna in JVM-målvakten Marcus Gidlöf i det allsvenska slutspelet.

Hugo Hävelid har startat i Djurgårdens samtliga matcher i kvartsfinalen mot Mora och semifinalen mot Södertälje.

Från och med igår är Marcus Gidlöf med Djurgården och tränar på Hovet. Han kan spela när Djurgården har behov för honom.

Finalmotståndaren AIK har i sin tur lutat sig emot storspelande målvakten Victor Brattström som fått avlastning av Jonathan Stålberg.

ANNONS

Melin om DIF:s val att låna in Leksandsmålvakten

Roger Melin svarar lite försiktigt på hur han ser på Djurgårdens drag på målvaktssidan.

– Jag vet inte hur jag ska se på det. Det är väl deras grej. De får väl kalla in dem de tror på och har avtal med. Sedan är det upp till dem. Vi försöker fokusera på oss själva, säger Melin till Hockeynews.

Att det däremot går att dubbelregistrera målvakter så att de kan lånas ut och spela för en annan klubb långt efter deadline för övergångar den 15 februari skaver lite hos Roger Melin.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS