Han har varit en av Linköpings mest framträdande spelare under den tunga hösten. Robin Kovacs leder inte bara laget på isen, även vid sidan av har han fått en allt viktigare roll.
– Jag har alltid varit en öppen person som säger vad jag tycker och tänker, säger han, samtidigt som han berättar om den annorlunda målgesten i storsegern mot Leksand.
ANNONS
Linköping bröt sin sju matcher långa förlustsvit när laget besegrade Leksand direkt efter uppehållet. Robin Kovacs låg bakom mycket offensivt och noterades för två mål och en assist. Efter ett av målen gjorde han dessutom en ovanlig målgest – ett pistolliknande firande.
Nu berättar han varför han gjorde gesten och förklarar att känslan dagen efter var en enorm lättnad.
– Nej, det var bara till några polare på läktaren. Inte mer än så, säger han.
Den här artikeln är exklusiv för dig med PLUS
Linköping bröt sin sju matcher långa förlustsvit när laget besegrade Leksand direkt efter uppehållet. Robin Kovacs låg bakom mycket offensivt och noterades för två mål och en assist. Efter ett av målen gjorde han dessutom en ovanlig målgest – ett pistolliknande firande.
Nu berättar han varför han gjorde gesten och förklarar att känslan dagen efter var en enorm lättnad.
– Nej, det var bara till några polare på läktaren. Inte mer än så, säger han.
Kovacs har gjort en stark säsong och levererat poäng i jämn takt trots lagets problem. Med 21 poäng på 19 matcher är han en av de spelare som verkligen klivit fram under hösten. Men känslorna är tudelade – det går bra för honom, men inte för laget.
– Jag försöker göra mitt bästa varje dag – ibland gör jag mål, ibland blir det assist. Men i det stora hela vill man ju vinna matcher. Det är såklart alltid skönt med utdelning och att få göra poäng här och där. För egen del känns det bra, men samtidigt vill jag framför allt hjälpa laget att vinna, och vi har vunnit för få matcher, säger han.
Trycket utifrån
Trots turbulensen runt klubben den här säsongen har Kovacs ändå lyckats släppa hockeyn när han inte är i hallen.
ANNONS
– Det är väl en av mina riktigt bra egenskaper, faktiskt. Att jag kan släppa hockeyn när jag inte är i ishallen. Jag är inte heller en sån som sitter hemma och tittar så mycket på hockey. På min fritid finns det mycket annat jag hellre gör. Då fokuserar jag på helt andra saker, säger han.
Trycket utifrån, allt från sociala medier till supportrar, har han förståelse för.
– Självklart förstår jag missnöjet från fansen. De vill ju att vi ska vara ett bra lag som vinner matcher, inte ett lag som förlorar. Det är inte kul, och jag förstår dem.
Kovacs blickar tillbaka på en säsong som svängt rejält. En tung start följdes av fyra raka segrar, innan laget hamnade i en ny svacka med sju raka förluster.
– Vi hade ändå ganska bra siffror under flera av de matcherna, säger han.
Rollen vid sidan av isen
Kovacs betydelse för laget har lyfts flera gånger, både genom hans insatser på isen och hans roll som ledare vid sidan av.
ANNONS
– Jag gör mitt bästa varje dag för att hjälpa klubben att ta kliv framåt. Jag skrev på här för att utvecklas och för att hjälpa Linköping mot framgångar – inte för att vi ska bli kallade ett bottenlag. Vi ska klättra, först till ett mittenlag och sedan till ett topplag. Vi ska ta kliv efter kliv, varje säsong.
Han utvecklar hur han agerar som ledare vid sidan av isen:
– Jag har alltid varit en öppen person som tycker och tänker. Jag skulle säga att jag har ett öga för spelet och att jag är ganska hockeysmart. Jag försöker lyfta frågor hela tiden för att vi ska bli bättre. Det måste vara högt i tak om man vill nå framgång, säger han.