Efter det har Chicagos general manager Stan Bowman avgått från sin tjänst och starka röster har höjts för att andra ledare som var i klubben på den tiden.
En av dessa är huvudtränaren Joel Quenneville, som enligt den oberoende utredning som gjorts, bedömts ha vetat om vad som skett men val att inte agera.
Och under natten till fredag meddelade också Quenneville att han avgår till följd av det som kommit fram.
– Det är med djup beklagande och ånger som jag lämnar in min avskedsansökan i egenskap av huvudtränare för Florida Panthers. Jag vill uttrycka min sorg över den smärta som denne unge man, Kyle Beach, fått utstå. Mitt förra lag, Chicago Blackhawks, svek Kyle och jag var delaktig i det. Jag vill försöka förstå hur allt det här kunde hända och förkovra mig för att hockeyn ska bli en säker miljö för alla, säger Quenneville i ett uttalande.
LÄS MER: Träder fram efter sexskandalen: "Har förstört mitt liv"








