SHL i samarbete med Nordic Bet
Både Linköping och Malmö har utsett en målvakt som assisterande lagkapten. Jonas Gustavsson (Linköping) igår och Oscar Alsenfelt (Malmö) idag.
Detta trots att Svenska Ishockeyförbundets regelbok, kapitel 6.1 säger följande:
’’Varje lag ska utse en kapten och max två assisterande kaptener. Spelande tränare eller målvakter får inte vara lagkapten eller assisterande kapten’’.
För HockeyNews.se förklarar SHL:s vd Jörgen Lindgren regelverket:
– När man säger kapten eller assisterande kapten innebär det att du har en bokstav på tröjan och kan agera som kapten eller assisterande kapten på isen, säger han och fortsätter:
– När jag läste releasen av de här två klubbarna så förstod jag det som att det inte kommer att ha någon bokstav på bröstet vilket innebär att man inte är kapten på isen utan ska verka mer som en kapten internt, säger han.
Och SHL går efter den regelboken?
– Ja, självklart. Lagen är väl medvetna om att en målvakt inte får vara kapten. Det tror jag att bägge de här lagen hade uttryckt när de släppte det. Sen kan man utifrån hur man benämner det tycka att det kan vara lite förvirrande, men det kommer inte att ha en bokstav på bröstet. Det innebär att de inte kan agera som en kapten på isen.
MATTIAS PERSSON
Här kan du läsa fler nyheter om SHL

