50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)
Luleås tröjor går på auktion – Omark dyrast
Luleå vann sitt hett efterlängtade andra SM-guld efter 29 års väntan.
Nu auktioneras spelarnas matchtröjor ut och buden börjar dra iväg.
Linus Omarks tröja har passerat 30 000 kronor.
Det firades och festades rejält i Luleå efter SM-guldet den 1 maj.
Klubben i Norrbotten auktionerar nu utt guldhjältarnas gula matchtröjor som använts på bortaplan och det kommer att klirra rejält i Luleå Hockeys kassakista.
Linus Omarks tröja är den mest populära och priset har dragit iväg över 30 000 kronor. När hans matchtröja från 2021/2022 gick på auktion fick man in 76 000 kronor till föreningens verksamhet.
– Att kunna äga en del av klubbens historia, särskilt efter en så framgångsrik säsong, är något speciellt för många fans, säger Sofia Hagelin, kommunikationschef på Tradera i ett pressmeddelande.
Bromés tröja är näst dyrast
Även Luleås damers tröjor går på auktion.
Den näst mest populära Luleåtröjan i skrivande stund är Mathias Bromés där det finns ett bud på 16 500 kronor. Även Pontus Andreassons gula tröja har dragit iväg och kostar 12 500 kronor.
För den som vill lägga ett bud på nån av tröjorna finns det en chans på Tradera via denna länk.
Alla auktioner avslutas under perioden 25-28 maj.