HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Luleå undvek fiasko: "Känner mest lättnad"

Artikelbild
ANNONS

Luleå avancerade till kvartsfinal efter att ha besegrat Örebro med 4-2 i den tredje avgörande matchen.

– Jag känner mest lättnad om jag ska vara ärlig. Var skönt att komma förbi åttondelen. Det riktiga slutspelet kommer nu, säger Luleås lagkapten Erik Gustafsson efter matchen.

ANNONS

Efter en målrik första period blev det endast ett till mål i de avslutade två perioderna. Gustafsson erkände efter matchen att det hade blivit en fiasko stämpel ifall de regerande mästarna skulle ha rykt i en åttondelsfinal.

– Det får man ändå säga att det kanske hade varit. Nu slapp vi det. Vi har allt att vinna nu och vi avslutar med karaktär. Kan vi hitta en jämnare nivå i laget så ska vi kunna vara med och utmana, absolut, säger han till TV4.

– Vi startar bra idag, vi är där och vill gör rätt saker. Sen blir det såklart där. Men vi är där och vill kampa och kämpa för varandra. Det är så man vinner slutspelsmatcher.

Härnäst väntar Frölunda för Luleå i kvartsfinal.

– Ett oerhört kompetent lag. Fyra kedjor som kan spela hockey och mala ner motståndarna. Det gäller att vi svarar upp på samma nivå. Jag tycker också att vi har ett sånt lag med mycket bredd. Förhoppningsvis kan vi sno någon match därnere och sen ta det därifrån.

Vid frågan om det är en utmaning att ladda om när kvartsfinalspelet inleds om två dagar svarar Gustafsson:

– Det är helt klart en utmaning men nu är det bara att försöka rida på vågen. De har inte spelat på en vecka så vi försöka vända det till vår fördel och komma ut riktigt taggade.

MATCHEN SMAKAR BÄTTRE HOS OSS

O'Learys
ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Läs också

ANNONS