Men under lördagseftermiddagen bjöd Brynäs upp till dans, och hade fått tillbaka poängligaledaren Josefin Bouveng.
För det var Luleå som tog ledningen i den första perioden när Noora Tulus läckert skickade upp pucken i krysset – och sen var det länge mållöst.
Den andra perioden bjöd inte på några mål, och det skulle ta halva den tredje innan kvitteringen kom. Brynäs kunde då utnyttja sitt tredje powerplay i rad och stänka dit 1–1.
Luleå återtog däremot ledningen snabbt, och dessutom två gånger om, när det gjorde 2–1 och 3–1 inom loppet av en minut. Men då klev Josefin Bouveng fram.
Först reducerade hon och med knappt två minuter kvar kunde hon även hänga dit 3–3, vilket tog matchen till förlängning. Men väl där var det Luleå som drog det längsta strået då Petra Nieminen avgjorde i boxplay knappt fem minuter in.
Luleå är nu en vinst ifrån ännu ett SM-guld.
Brynäs IF – Luleå HF 4–3 efter förlängning (0–1, 0–0, 3–2, 0–1)
Mål, BIF: Patricia Marshall, Josefin Bouveng 2
Mål, LHF: Noora Tulus, Petra Nieminen 2, Nicoline Jensen
Skott: 27–29
***
Gillade du artikeln? Värd en 50/50 lott – för en månads läsning? Swisha till 123 529 7163.





