Mikael Ruohomaa levde inte upp till förväntningarna i Modo och har hamnat i Frölunda. Enligt Expressen delar Modo och Frölunda på Ruohomaas kontrakt som är nio månader långt. Det skulle enligt Göteborgs-Posten göra att Modo sparar 1,7 miljoner kronor.
Modo letar därför efter en toppcenter som kan göra skillnad och hjälpa SHL-nykomlingen för att hålla undan för lagen som jagar underifrån och för att haka på i kampen om slutspelsplatserna.
Sportchefen Henrik Gradin, som parallellt med sitt SHL-jobb är scout åt NHL-klubben Colorado, befinner sig i USA för möten med Avalanche, men också för att scouta spelare inför kommande säsong och han ska se tre matcher på plats.
Förhoppningen är även att kunna hitta någon som kan ersätta Mikael Ruohomaa innan transferfönstret drar igen den 15 februari.
– Vi tittar främst efter en center eller forward, men jag tror det blir svårt att hitta en center. Det är det vi tittar på just nu i alla fall, säger Gradin till Örnsköldsviks Allehanda.
ANNONS: Se ALLA matcher på TV4 PLAY+ SPORT TOTAL – spara 1200 kr med Hockeynews
Han bedömer chansen som liten att få in en kontrakterad spelare i det här läget.
– Det är klart att vi tittar här borta, men anledningen till att jag är här nu är mer för nästa säsong. Det är svårt att få lös spelare härifrån när det knappt är två månader kvar av säsongen. Vi får se om vi hittar något, säger Gradin till ÖA.
LÄS MER: Ruohomaa om uppbrottet från Modo: "Inte trevligt"
Modo har pengar att röra sig med efter det att Ruohomaa flyttade vidare till Frölunda. Det finns också en möjlighet att ta hem den utlånade forwardsduon Theo Jacobsson och Oscar Pettersson.
Henrik Gradins Modo ligger på den tionde och sista slutspelsplatsen och har fem poäng ner till HV71 under kvalstrecket.
– Vi håller alla kanaler öppna, men vi kommer inte att köpa något bara för köpandets skull, fastslår han.
