I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
Lovande centern kvar i allsvenska klubben

DIF:s bevakning presenteras av

ANNONS
Almtuna förlänger med centern Lucas Stockselius.
Han blir nu den andra forwarden i Almtuna med ett kontrakt som sträcker sig bortom 2026.
Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden
Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.
Den Norrtälje-fostrade centern Lucas Stockselius, 20, har skrivit på ett nytt tvåårskontrakt med Almtuna och blir kvar till 2028.
– Det är glädjande att vi nått en överenskommelse med Lucas över de nästkommande två säsongerna. Vi har sett en positiv utveckling på Lucas under den tid som han har varit i Almtuna. Det känns även positivt för Almtuna att behålla kontinuitet i spelartruppen över tid, säger sportchefen Nicklas Danielsson till Almtunas hemsida.

Stockselius kom till Almtuna från Djurgården. Det är nu han och Charlie Forslund, 19, bland forwards som har kontrakt med Uppsalaklubben längre än till 2026.
ANNONS
– Jag känner mig otroligt glad och tacksam över att förlänga mitt kontrakt med två år, säger Lucas Stockselius till Almtunas hemsida.
Han har hittills producerat åtta poäng (2 + 6) efter halva serien.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSHalva priset på TV4 Play Sport Total
Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.
Annons
ANNONS




