I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

ANNONS
Hudiksvall är på väg upp i Hockeyallsvenskan – och trycket ökar. Nu tvingas klubben sätta stopp.
ANNONS
Hudiksvall har varit på gränsen att gå upp i Hockeyallsvenskan flera år i rad.
Nu är man återigen där – man har 2–0 i matcher i bäst av fem i semifinalen mot Lindlöven, och stormar mot final.
Därmed ökar också trycket utifrån och nu går klubben ut med en vädjan.
"Under den senaste tiden har frågorna varit många till våra spelare, ledare och övrig personal i Hudik Hockey gällande frånvarande spelare. Vi har full förståelse och uppskattar ert stora intresse kring laget, men vill samtidigt förtydliga vår hållning i dessa frågor. Klubben har en policy som innebär att det endast är vår huvudtränare, Filip Algeman som uttalar sig kring frånvarande spelare", skriver klubben på Instagram.
Hudik kan säkra finalplatsen på bortaplan på fredag kväll. Till den matchen har viktige Jacob Svensson, med förflutet i bland annat AIK, Tingsryd och Almtuna, varit ett frågetecken.
I den andra semifinalen möts Karlskrona och Visby/Roma. Där leder gotlänningarna med 2–0 i matcher, match tre spelas i kväll.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
Skriven av
Andreas har arbetat som sportjournalist och följt svensk hockey på nära håll i över 20 år. Han har varit en del av Hockeynews sedan augusti 2024.
Innan dess var han profilerad hockeyskribent på Länstidningen i Södertälje men har även arbetat för Gefle Dagblad och Arbetarbladet, TT, Hockeypuls och Gotlands Tidningar.
Han har bevakat SHL, Hockeyallsvenskan, NHL, VM och JVM och har under flera år även hörts som kommentator i TV4 på matcher från Hockeyallsvenskan samt SHL och SDHL.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminnen: ”VM-guldet 1992. Arto Blomsten satte 5–2 i tom kasse i finalen mot Finland. Jag var sex år, satt klistrad framför tv:n och blev helt fast. Men även Brynäs SM-guld 1999, Tre Kronors OS-guld 2006 och Södertäljes avancemang till Elitserien 2007 är ögonblick som format mig".
