HockeyNews
PLUS

Lilja redo för comeback – svarar om framtiden

David Lilja
Foto: Bildbyrån

Publicerad: 26 april 2025

FacebookXWhatsApp
ANNONS

LULEÅ. Forwarden David Lilja missade match tre i SM-finalen mot Brynäs på grund av sjukdom.

Nu är han tillbaka och redo för att slåss om SM-guldet.

Sedan ska han ta beslut om framtiden.

– Jag tror inte riktigt jag fattar vad jag går igenom just nu och hur coolt det är, säger han till Hockeynews.

David Lilja har varit en av Luleås viktigaste spelare i årets SM-slutspel med nio poäng på 13 matcher.

I den andra semifinalen mot Brynäs i Gävle spelade 25-åringen bara åtta minuter och sedan missade han även 5–1 segern i onsdags. Men på fredagen var han åter tillbaka på is.

– Jag har varit lite sjuk bara, men jag är glad att det inte höll i sig så länge och jag är tillbaka på benen nu, säger Lilja till Hockeynews.

Är du redo för match imorgon?

ANNONS

Ja, det ska bli svinkul.

Luleå har kopplat greppet om SM-finalen och leder för närvarande med 2–1 i matcher. På lördagen har man chans att skaffa sig matchboll inför ett kokande Coop Norrbotten Arena.

– Jag tycker att vi har spelat väldigt stabilt på slutet och vi vet att vi är giftiga, så för oss handlar det om att fortsätta vara effektiva men samtidigt inte tumma på något i försvarsspelet. Vi har gjort det bra hittills, säger han.

Vad är det ni har hittat på Brynäs?

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS