HockeyNews
PLUS

LHC-svaret om bottentipsen: "Förståeligt"

Christoffer Ehn
Foto: Bildbyrån

Publicerad: 27 augusti 2025

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Peter Jakobsson försöker få Linköping att lyfta – igen.

Men tippas LHC i botten inför säsongen har han inget problem med det – han tänker inte säga emot.

– Det är tomma ord så länge man inte spelar slutspel, säger han till Hockeynews.

Linköping håller på att svetsa sig samman till ett lag som ska kliva upp ett snäpp i tabellen jämfört med i fjol. 

Nyligen fick spelarna ge sig ut på på en teambuilding där det bland annat var övernattning i militärtält och olika aktiviteter, som avslutades med att fira sig ner från taket från 27 meters höjd ner på isen i Saab Arena. 

– Det var ganska beskedligt, de har övernattat i tält, suttit runt lägereld. Väldigt lugnt, säger Peter Jakobsson. 

I ett klipp på LHC:s Instagramkonto ses hur spelarna reagerar på olika sätt över att firas ner på hög höjd. Även att stå på ett genomskinligt galler i väntan på att ta sig ner var nervigt för vissa.

ANNONS

– Haha, det blir ju så. Nån kanske är rädd för ormar, andra för hajar och några för höjder, säger Jakobsson, som själv gick i bräschen genom att vara först ner från taket. 

– Jag var väl tvungen. Nån ordning får det vara. Och kul att ta chansen, det kanske man aldrig får testa igen. 

Men bland övningarna var det inga tuffare saker, hävdar Jakobsson, även om centern Markus Ljungh sade i Corren att det var en del mentala övningar också på schemat. 

– Det var inte så tufft, det var för att komma samman lite. Förvisso sov de i tält, det är annorlunda för vissa. Men alla var på banan och körde, berättar han. 

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS