
Leksand kom till spel i SM-slutspelet med stort självförtroende efter tredjeplatsen i grundserien.
Toppkedjan med Marek Hrivik, Peter Cehalrik och nu Emil Heineman som ersättare till Carter Camper har varit en av ligans bästa formationer och Hrivik har fått ta emot Guldhjälmen 2021.
LÄS MER: Axelsson lämnar Djurgården: "Hoppas DIF börjar satsa"
Men efter de två inledande kvartsfinalerna på hemmaplan har Leksand hamnat i ett 0–2-underläge och ikväll kan Örebro skaffa sig matchbollar.
– Jag tror matchbilden kommer att bli lika som den har sett ut i början. Det är tufft och mycket närkamper men det är självklart nu när det är slutspel. Det är bra serie, säger Leksandsforwarden Mattias Ritola.

Press på Ritola och Leksand. Foto: Bildbyrån
Leksand var seriens bästa lag på bortaplan i grundserien och nu behöver laget plocka fram det vägvinnande spelet på bortais för att hålla säsongen vid liv.
Örebro var samtidigt ligans näst bästa hemmalag.
– Borta eller hemma spelar ingen roll nu. Det är ingen publik på läktaren så just nu handlar det bara om att det är en hockeyplan där på samma sätt som hemma, säger Ritola.
LÄS MER: Växjöforwarden stängs av
Leksand ryckte upp sig ordentligt efter 1–6 i den första kvartsfinalen och trots att Örebro vann match två (1–2) så skapade hemmalaget nog med chanser för att göra fler mål – men rutinerade Jhonas Enroth gjorde en stor insats i kassen tillsammans med ett stabilt försvarsspel av Örebro.
– Första matchen var riktigt dålig från vår sida men vi kommer ut bättre i andra matchen. Vi vet att vi måste vinna insidan mot dom och vi vet att Örebro är starka framför buren. Vi måste in och vinna kamperna där, annars blir det inga mål, konstaterar Ritola.
•••
SE OCKSÅ: Följ med Hellqvist ut på isen – Leksandstränaren uppmickad
•••
Var med och bidra till HockeyNews.se för mer nyheter, intervjuer och bevakning. Swisha till 123 529 7163.

