HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Leksands petning – han ska få ordning på PP

Mattias Ritola Niklas Persson
Foto: Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Leksand har SHL:s sämsta powerplay. Det ska det bli ändring på.

ANNONS

SHL-jumbon Leksand har under OS-uppehållet sparkat general managern Thomas Johansson för att man ligger sist i ligan och vill ha en förändring.

Ersättaren Jesper Ollas, som hämtats från juniorsidan i föreningen, vill som en av de första åtgärderna som ny sportchef förbättra Leksands powerplay.

På de 42 SHL-matcherna som laget har spelat har det bara blivit 14 mål framåt. Och fem mål bakåt.

När SHL startar om kommer den tidigare Leksandsforwarden Mattias Ritola basa för powerplay och han kommer att finnas med i tränarstaben i båset.

Ritola in i LIF-båset – ska styra upp PP

– Mattias sitter på en otroligt hög kompetens när det kommer till tekniska detaljer och powerplay och har gjort ett väldigt bra jobb på juniorsidan, med tydligt fokus på individuell utveckling. Han kommer att ha samma roll i herrtruppen och samtidigt bli ansvarig för powerplay i båset, säger Jesper Ollas till Leksands sajt.

ANNONS

Det innebär att den assiserande coachen Niklas Persson får släppa ifrån sig det ansvaret till Ritola.

– Det är en förändring vi gjorde för ett tag sedan egentligen. Den stora grejen är att Ritola nu kliver in i båset. Han har i stort sett varit med kring PP:t i nästan två månader, säger ”Pajen” till Falu-Kuriren.

Med en effektivitet på 12,5 kan det mesta bara bli bättre i fråga om Leksands powerplay.

"Får han ordning på det är ingen gladare än jag

– Det är som jag sagt hela tiden att vi inte varit tillräckligt bra. Får han ordning på det är ingen gladare än jag. Vi jobbar hårt, har dialoger hela tiden och det finns ingen prestige i det hela. Vi gör det som vi tror är bäst för Leksands IF, sedan får vi se var det landar, säger Persson, som istället för PP ska hantera tre mot tre-spelet (på övertid) och ha en övergripande koll på Leksands spel och på motståndarnas.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Ämnen i artikeln

Skriven av

Mattias Ek är reporter och krönikör för Hockeynews

Mattias var tidigare reporter och krönikör på Expressen mellan 1998 och 2017, först i Malmö sedan i Stockholm från 2001.

Har varit utsänd på tre OS, World Cup, 19 hockey-VM och en väldig massa slutspel och kval. Gick på Journalisthögskolan i Göteborg och började sedan karriären på Kvällsposten.

Bor i Stockholm och har Hovet och Globen som närmaste hemmaplan.

Största hockeyminne Satt i en perfekt vinkel på pressläktaren i Turin 2006 då Nicklas Lidström sköt OS-guldet till Tre Kronor på pass från Foppa och Sudden.

Läs också

ANNONS