SHL presenteras av:
BAUHAUS bygger svensk ishockey
Det var i Leksands 5–4-seger borta mot Brynäs den 2 januari som målvakten Axel Brage bröt ett finger. Han blev inbytt efter en period och underläge med 3–2. Med Brage i kassen vände Leksand ett 4–2-underläge till seger på straffar. Han räddade 14 av 15 skott.
Trots fingerskadan under övertidsspelet fullföljde Axel Brage matchen och blev straffräddare. Han tog tre av de fem straffarna.
LÄS MER: Leksandskeepern skadad – bröt fingret mot Brynäs
Han har spelat ytterst sparsamt under säsongen där Janne Juvonen startat 28 matcher medan Axel Brage har börjat i fyra matcher. Den senaste tiden har Juvonen haft junioren Isak Posch som reserv på bänken.
Men med tanke på att något kan hända Janne Juvonen under de veckor som Axel Brage blir borta kan Leksand komma att ta in en mer erfaren målvakt än 18-årige Posch, som har spelat nio J20-matcher den här säsongen.
– Jag vet att vi har diskuterat det och sedan vilket beslut vi landar i, det har också med att göra hur länge Brage beräknas vara borta, säger Leksandscoachen Björn Hellkvist.
Leksandsmålvakten Axel Brage kan bli borta i flera veckor ytterligare efter det att han brutit fingret mot Brynäs den 2 januari. Foto: Bildbyrån.
– Vi är inte helt hundra på hur lång tid det kommer att ta.
Ekonomin är hårt ansträngd i många klubbar under coronapandemin och om Janne Juvonen fortsätter i samma stil som han har inlett säsongen kanske inte någon extra målvakt är nödvändig. Det är en balansgång.
– Vad jag vet är vi inte riktigt hemma där än i den analysen. Vi ska inte göra något överilat eller stressa fram något.
***
Intressant? Värd en kokt med bröd – för en månads läsning? Swisha till 123 529 7163.
50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)
ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)