HockeyNews

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Leksand söker spetsback

Bildbyrån
Bildbyrån
ANNONS

Leksand börjar närma sig full trupp. Men på backsidan sonderar klubben terrängen – och då är det spets som ska in.

– Vi har pengar för en bra back, det tillåter budgeten, säger sportchefen Christer Siik till Hockeypuls.

PlusSista chansen

2 månader gratis på Hockeynews PLUS

Få Hockeynews helt gratis i 2 månader!. Ingen bindningstid.

Läs mer om Hockeyallsvenskan här

Leksand tappade Daniel Bertov till Rögle för en månad sedan, och det är just en ersättare till honom som Leksandsledningen just nu söker efter.

Klubben har i dagsläget sju backar på kontrakt, men en åttonde ska eventuellt in, enligt sportchefen Christer Siik. 

– Vi vill ha en skridskoskicklig back som kan följa med upp i anfall. Nu har vi tappat Bertov, som var den typen av back. Vi får en del förslag till oss på spelare, men nummer ett är att de verkligen vill hit. För vi har en bra och sammansvetsad grupp, säger han till Hockeypuls.

Leksand har utrymme i budgeten för att plocka in ytterligare en spetsspelare på backsidan.

Siik säger att klubben i dagsläget inte pratar med någon enskild back, men...

– Vi kommer nog ha en till när vi startar. Så är det. Men vi känner ingen panik över att värva in en till spelare. Vi ligger lågt och ser vad som händer. Senast förra veckan såg vi lag i SHL som tog in backar och då blir det spelare över i den ligan, säger han till Hockeypuls.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
TV4 Play

Halva priset på TV4 Play Sport Total

Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.

Annons

Ta del av erbjudandet
ANNONS