I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
Lånar igen – så löser HV71 skadekrisen mot DIF

IKO:s bevakning presenteras av

ANNONS
HV71 har en rad skadade spelare. Nu lånas två spelare in från Hockeyallsvenskan ännu en gång.
✔ Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden. Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill. Skaffa PLUS här!
✔ Ett år för halva priset – endast 449,50 kr med koden HN365. Klicka här för årskort
ANNONS
HV71 har en rad skador och spelade med flera juniorer mot Frölunda i torsdags – och tog ändå en poäng.
Nu lånas två spelare in från Hockeyallsvenskan istället. Eddie Levin från Kalmar, som spelat en match för klubben tidigare den här säsongen. Och Hampus Karlsson från Oskarshamn, som lånades in under en match förra säsongen också.
HV71 har sedan tidigare kallat tillbaka Karl Annborn och Oscar Davidsson från Västerås respektive Vimmerby.
Vad gäller Annborn kan han mycket väl komma att stanna i SHL en tid.
– Vi har i första hand tagit tillbaka honom för att spela mot Frölunda och Djurgården. Sedan får vi se vad som händer i nästa vecka. I hans fall finns det ingen fast överenskommelse med Västerås utan vi kan använda honom när vi vill, sade Anton Blomqvist till Jönköpings-Posten häromdagen.
Laget ställs mot Djurgården på lördagen med matchstart 18.00.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
Skriven av
Andreas har arbetat som sportjournalist och följt svensk hockey på nära håll i över 20 år. Han har varit en del av Hockeynews sedan augusti 2024.
Innan dess var han profilerad hockeyskribent på Länstidningen i Södertälje men har även arbetat för Gefle Dagblad och Arbetarbladet, TT, Hockeypuls och Gotlands Tidningar.
Han har bevakat SHL, Hockeyallsvenskan, NHL, VM och JVM och har under flera år även hörts som kommentator i TV4 på matcher från Hockeyallsvenskan samt SHL och SDHL.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminnen: ”VM-guldet 1992. Arto Blomsten satte 5–2 i tom kasse i finalen mot Finland. Jag var sex år, satt klistrad framför tv:n och blev helt fast. Men även Brynäs SM-guld 1999, Tre Kronors OS-guld 2006 och Södertäljes avancemang till Elitserien 2007 är ögonblick som format mig".
