HockeyNews
PLUS

Lagkaptenen redo för comeback: "Allt kan hända"

Joel Persson
Foto: Simon Eliasson/Bildbyrån

Publicerad: 16 september 2025

FacebookXWhatsApp

Joel Persson missade SHL-premiären. Nu är han redo för comeback i den andra grundseriematchen.

ANNONS

Växjö Lakers lagkapten Joel Persson är tillbaka i spel efter skadefrånvaro. Backen, som noterades för 23 poäng på 43 grundseriematcher förra säsongen, tvingades stå över SHL-premiären borta mot Brynäs på grund av skada. Trots hans frånvaro lyckades laget ta en stark seger på bortais.

– Klart att allt kan hända i en premiär och det får man nästan säga att det gjorde. Tror inte det var många som hade tippat 7-4 på förhand, säger han till Smålandsposten.

Nu väntar hemmapremiär i Vida Arena – och då är Persson redo för comeback.

– Det ser väl ut så. Det var såklart jobbigt att sitta bredvid när serien drog igång men det kändes bra på träningen i dag, sa Persson efter måndagsträningen.

Det förväntas bli ett bra drag i Vida Arena under tisdagskvällen.

– Det är alltid roliga matcher att spela. Mycket känslor, bra tryck på läktaren och ja, det blir alltid kul, säger han.

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

PLUS - 1 månad gratis! (säg upp när du vill)

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

Hämta Hockeynews app för iOS och Android - gratis: nyheter, spännande silly, unik inside, exklusiva intervjuer och matchrapporter från alla ligor

ANNONS