HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Krügers försiktiga ord om sin framtid i DIF

Foto: Bildbyrån
Foto: Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Jacob Josefson har tydligt förklarat att han vill fortsätta i Djurgården efter den här säsongen.

Även lagkaptenen Marcus Krüger har ett utgående kontrakt efter att ha varit med om att spela upp sitt lag till SHL.

Här ger den 35-årige centern en försiktig hint om sin framtid som hockeyspelare.

ANNONS

Marcus Krüger lämnade NHL-karriären bakom sig 2019 då han gjorde sin sista säsong i Chicago Blackhawks. NHL-klubben som han har vunnit två Stanley Cup med.

Via tre år i Zürich i Schweiz flyttade han hem till Djurgården 2022. Då skrev han på för två plus två år med Stockholmsklubben. Det kan tyckas vara en evighet. Men efter den här säsongen löper kontraktet ut.

Till Hockeynews säger Krüger:

– Jag tycker att det är fantastiskt roligt att spela, och att spela för Djurgården. Det är ingenting jag tar för givet någonsin.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Skriven av

Mattias Ek är reporter och krönikör för Hockeynews

Mattias var tidigare reporter och krönikör på Expressen mellan 1998 och 2017, först i Malmö sedan i Stockholm från 2001.

Har varit utsänd på tre OS, World Cup, 19 hockey-VM och en väldig massa slutspel och kval. Gick på Journalisthögskolan i Göteborg och började sedan karriären på Kvällsposten.

Bor i Stockholm och har Hovet och Globen som närmaste hemmaplan.

Största hockeyminne Satt i en perfekt vinkel på pressläktaren i Turin 2006 då Nicklas Lidström sköt OS-guldet till Tre Kronor på pass från Foppa och Sudden.

Läs också

ANNONS