Matchen mellan Djurgården och Kalmar var jämn och en förlängning kom att avgöra dramat. I slutskedet av förlängningen avgjorde lagkapten Kruger.
– Tre mål eller egentligen fyra i special teams känns det som. Den spelformen är vi väl nöjda med, men i fem mot fem lite för mycket upp och ned hela tiden som gynnar deras spel tycker jag.
Det är en del som behöver rättas till, men framförallt en sak.
– Ta hand om pucken, avvägningar. Det är något som vi behöver bli bättre på framöver.
Såhär summerar han säsongsinledningen:
– Den är lite som den är, vi är härifrån vi är med i mycket matcher. Vi spelar bra i vissa perioder men inte riktigt satt de där 60 minuterna i någon match.
I samarbete med
Krüger glad men tydlig: "Behöver bli bättre"

DIF:s bevakning presenteras av

Marcus Kruger blev stor matchhjälte på Hovet. Efter matchen väljer han att hylla special teams.
– Det känns som att vi gjorde alla målen i det nästan, säger han i TV4 Play:s sändning.
✔ Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden. Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill. Skaffa PLUS här!
✔ Ett år för halva priset – endast 449,50 kr med koden HN365.Klicka här för årskort
Kommentarer
Skriven av
Linnéa har studerat Kommunikation och PR vid Karlstads universitet. Hon gjorde praktik på Hockeynews under våren 2024 och har därefter varit kvar i verksamheten. Hon har tidigare arbetat som sportreporter på Nya Wermlands-Tidningen, där hon bevakade Färjestad BK, och har även en period bakom sig på Bohusläningen.
