HockeyNews
PLUS

Kris i ettan-klubben - ishallen kan inte öppna

Forshaga puff
Foto: Bildbyrån

Publicerad: 29 juli 2025

FacebookXWhatsApp

Forshaga IF står inför en ovanlig och pressad situation – man vet fortfarande inte om Ängevi ishall kommer att öppnas till hösten.

Förhoppningsvis har vi fler svar då, säger ordförande Christer Larsson till NWT.

ANNONS

Problemen handlar inte om isen i sig, utan om hela anläggningens skick. Enligt klubben är behovet av reparationer akut och pengarna saknas.

– Vi har en ismaskin som behöver repareras, ett brandlarm som behöver bytas ut, ventilationssystem som myndigheterna har sagt att vi måste göra något åt och en hel del mer. Det finns att ta i, säger Larsson.

Kommunen har tidigare sagt nej till att ta över anläggningen, något som föreningen hoppats skulle vara en lösning. Istället fortsätter klubben att söka alternativ.

I nuläget är osäkerheten så stor att ett extrainsatt årsmöte hålls den 11 augusti. Där ska medlemmarna ta ställning till en grundläggande fråga: ska föreningen fortsätta driva ishallen eller inte?

ANNONS

– Ska vi fortsätta måste vi hitta en bättre finansiering än i dag, säger Larsson.

Utan en lösning riskerar Forshaga IF att gå in i säsongen utan hemmaarena – något som påverkar både klubbens representationslag och ungdomsverksamheten.

Diskussioner med kommunen pågår fortfarande, men det är oklart om det hinner komma någon förändring innan säsongsstart.

Till dess får både spelare, ledare och medlemmar vänta på besked om Ängevi ishall alls öppnar dörrarna igen.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

PLUS gratis i 2 mån. Lås upp hela sajten – få PLUS. (säg upp när du vill)

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS