
DIF:s bevakning presenteras av

ANNONS
Den tidigare SHL-forwarden Pontus Åberg skrev på för ZSC Lions till årsskiftet.
Nu är det klart vad han ska göra resten av säsongen.
PlusSista chansen
2 månader gratis på Hockeynews PLUS
Få Hockeynews helt gratis i 2 månader!. Ingen bindningstid.
Den 32-årige högerskytten Pontus Åberg kommer att fortsätta i Zürich säsongen ut. I augusti skrev den välmeriterade forwarden på ett avtal som i första hand gällde under 2025.
På måndagen blev det officiellt att Åberg, efter att ha gjort 16 poäng (7 mål, 9 assist) på 31 matcher i den schweiziska ligan, fortsätter till och med våren 2026.
ANNONS
– Pontus har en förmåga att göra mål och har, som förväntat, inte behövt någon tid för att komma in i laget, eftersom han redan var välbekant med den schweiziska ligan och Zürich, säger sportchefen Sven Leuenberger till ZSC Lions hemsida.

Pontus Åberg spelade förra säsongen för de schweiziska klubbarna Kloten och Rapperswil-Jona och gjorde då 29 poäng (7 + 22) på 44 matcher.
Han har spelat i NHL, KHL, Tre Kronor och för SHL-klubbarna Djurgården, Färjestad och Timrå.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSHalva priset på TV4 Play Sport Total
Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.
Annons
ANNONS



























