HockeyNews
PLUS

Klart: Förre DIF-backen får lämna Luleå

Edvin Hammarlund
Foto: Bildbyrån

Publicerad: Idag 11:22

FacebookXWhatsApp

Luleå bryter med förre Djurgårdsbacken Edvin Hammarlund.

Timmarna före derbyt i norr mot Skellefteå blev det officiellt.

ANNONS

Det blev ingen speltid i SHL med Luleå för storväxte backen Edvin Hammarlund. Luleå skrev ett sju veckor långt kontrakt med honom för att täcka upp för backskador.

Hammarlund spelade fyra matcher i Champions Hockey League och när Luleå tackar av honom i sociala medier under tisdagen får han ett extra tack för sitt matchavgörande mål hemma mot Bern i CHL.

– Det var kul att få spela lite i CHL, få spela tävlingsmatcher. Det har inte blivit något i SHL än, men det är som det är. Jag är positiv ändå. Det är en tuff bransch, sa Hammarlund till Hockeynews förra veckan.

Vi säger stort tack till Edvin Hammarlund för att han kom in och stöttade Vårat Gäng i ett läge där vi hade flera backar skadade. Totalt blev det 8 matcher i SHL och CHL för Edvin tillsammans med Luleå Hockey. Bäst kommer vi ihåg det matchavgörande målet i hemmasegern mot Bern.

Image
42
Reply

Den 28-årige backen från Farsta var med och spelade upp Djurgården i SHL förra säsongen, men blev sedan utköpt från sitt kontrakt.

Hammarlund hade ett avtal med Luleå fram till den 1 november, men kan nu söka ny klubb.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Använd koden NORR50 – få årskortet för halva priset 349kr (ord pris 699kr). Fyll i NORR50 i sista steget. Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS