HockeyNews
PLUS

Klart: Brynäs värvar talang från Västerås

Hugo Lejon
Per Danielsson/Bildbyrån

Publicerad: 17 maj 2024

FacebookXWhatsApp

Det handlar om en 19-årig forward meddelar klubben på hemsidan.

Det är Hugo Lejon som är klar för Brynäs. Kontraktet är skrivet till säsongen 2025/26 meddelar klubben på hemsidan.

Denna säsongen har forwarden spelat 17 matcher för Västerås i Hockeyallsvenskan där det blev ett mål. Han har även spelat i klubbens J20 där det blev 46 matcher och 61 poäng.

– Jag är otroligt stolt över att få representera en så anrik och stor klubb som Brynäs IF. Det känns som ett bra och spännande steg för mig i min karriär. Planen som klubben och Johan Alcén presenterade för mig kändes riktigt bra och det var till slut inte så mycket att fundera över, säger Lejon till hemsidan.

Brynäs sportchef Johan Alcén säger att klubben haft bra koll på Lejon under en längre tid.

– Hugo är en spännande och ung spelare som vi tror väldigt mycket på. Vi har haft bra koll på honom och hans prestationer under flera säsonger och vi är extra imponerade över stegen han tog under fjolåret. Han har en väldigt stor utvecklingspotential och besitter ett fint spelsinne. Som alla unga spelare finns det saker han behöver utveckla, men det ska bli riktigt spännande att få arbeta och följa Hugo under de kommande åren, säger Alcén till klubbens hemsida.

Silly season-special: Hockeynews i 3mån för bara 99kr! (spara 108). Skaffa PLUS!